“Tinder kullanıcı verilerini izinsiz kullanıyor”

Avrupa Parlamentosu üyesi Marc Tarabella, Tinder'ın da aralarında bulunduğu bazı uygulamaların kullanıcı verilerini izinsiz kullandığını ifade etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Parlamentosu’nun Belçikalı üyesi Marc Tarabella, arkadaşlık uygulaması Tinder‘ın mahremiyet politikasının AB kanunları ile uyuşmadığını savunuyor. Tarabella, uygulamanın kullanıcıların fotoğraflarını ve kişisel bilgilerini, hesaplar silinmiş olsa bile kullanabiliyor olmasından rahatsız.

Tarabella ayrıca Runkeeper ve Happn adlı diğer uygulamaların da kullanıcıların kişisel bilgilerini uygulama kullanılmadığı sırada bile kaydediyor olmasının kanunlara aykırı olduğunu düşünüyor. Parlamento üyesi, Avrupa komisyonunun bu tarz kötüye kullanma durumlarında uygulamanın geliştiricilerini cezalandırmasını talep ediyor.

Çarşamba günü yayınladığı bir yazıda Tarabella şunları söyledi: “Sorun, şeffaflık konusunda eksiklik olması ve kullanıcıların rızasının alınmaması. Örneğin Runkeeper ve Happn uygulamalarını kullanan hiçbir kullanıcı, uygulamayı kullanmadığı zamanlarda verilerinin üçüncü parti kişilerle paylaşılmasını kabul etmemişti. Mobil uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor olabilir ancak bu durum, tüketicilerin sistematik bir şekilde haksızlığa uğradığı kanunsuz bir alan oluşması gerektiği anlamına gelmiyor. Mahremiyet kuralları adil, şeffaf ve kolay anlaşılır olmalı, müşterilerin yasal haklarına saygı gösterilmeli.”

Bu işe Avrupa Komisyonu bakmıyor

Tarabella’nın haklı düşünceleri olsa da sorunu yanlış noktaya yönlendirmiş gibi görünüyor. Avrupa Komisyonu bu tarz konulara ulusal veri koruma otoritelerinin bakması gerektiğini ifade ediyor. Yani Tarabella bu konuyu ülkesi Belçika’nın Mahremiyet Komisyonu‘nda dile getirse daha tatmin edici sonuçlar alabilir.

Benzer yaklaşımlar daha önce başka ülkelerde de gerçekleştirilmişti. Örneğin bu yılın başlarında Norveç Tüketici Konseyi, uygulama geliştiricilerinin kullanıcıların mahremiyetine saygı göstermesi gerektiğini belirten bir kampanya başlatmıştı. Aşağıdaki videoda, kullanıcı verilerinin izinsiz olarak kullanılmasını eleştirmek için, tanımadığı kişilerin fotoğraflarını sokakta satmaya çalışan birisi görülüyor. Bu durum kulağa çok saçma gelse de, kullanıcılarının bilgilerini satarak para kazanan pek çok uygulamanın yaptığı da aslında tam olarak bu.

Kaynak: IT News

Belçikalı politikacı Marc Tarabella, Tinder, Happn, Runkeeper gibi bazı uygulamaların, kullanıcılardan izin almadan özel bilgileri ve fotoğrafları kullandığını ifade etti. Tarabella'ya göre Tinder hesabını silen kullanıcıların verilerini kullanmaya devam ediyor, Happn ve Runkeeper ise kullanıcılar uygulamayı kullanmazken bile veri toplamaya devam ediyor. Bu durumun AB yasaları ile uyumlu olmadığını belirten Tarabella, bu tarz uygulamaları geliştiren kişilerin cezalandırılması gerektiğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği