Facebook çöpçatanlığa yoğunlaşıyor

Facebook'un sevgili bulma uygulaması şu anda üç farklı ülkede deneniyor. Dileyen Facebook kullanıcıları gelecekte bu servise kayıt yaptırabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2,3 milyar aktif kullanıcısı olan Facebook sevgili bulma piyasasına adım atıyor. Zaten bu kadar teyze, hala, amca ve dayıyı bünyesinde toplayan bir platformun “Hadi artık sana da birini bulalım, yaşın geldi de geçiyor.” demesi kadar doğal bir şey olamazdı.

Servis henüz geniş ölçekte kullanıma sunulmadı. Facebook yakında kullanıcılarına randevu konumunu arkadaşlarla paylaşma imkanı sunacak. Bu özellik, kullanıcılardan gelen geri bildirimler sonucunda eklendi.

Konuşmak için eşleşmeye gerek yok

Facebook’un sevgili bulma uygulamasının ürün müdürü Nathan Sharp “Yüz yüze konuşurken karşılaşmadığımız ‘oyunlaştırma’ ya da ‘internet kredileri’ gibi şeyleri uygulamaya eklemek istemedik.” diyor. Benzer amaçla kullanılan diğer uygulamaların aksine kullanıcılar inceledikleri profillerle mesajlaşabilmek için eşleşmeyi beklemek zorunda olmayacak. Tıpkı gerçek hayattaki gibi, hoşlandığınız birine selam verip ilk adımı atma şansınız olacak.

Facebook! Facebook! Her gün aradım durdum.
Facebook! Facebook! Bu kızı oradan buldum.
— İsmail YK

Uygulama şimdilik Kanada, Kolombiya ve Tayland’da bazı kullanıcılara açık durumda. Gelecekte başka ülkelerde de uygulamanın kullanılabileceğini söyleyen Facebook, uygulamanın nerede ve ne zaman piyasaya sürüleceğine dair pek bilgi paylaşmıyor. Şirket şu anda uygulamanın kullanımı hakkında da çok fazla bilgi vermedi ancak aynı Facebook gruplarına üye olmanın ya da aynı etkinliklere katılmanın kullanıcıları muhtemel eşleşmelerle konuşma konusunda daha rahat hissettirdiğini söylüyor. Grupların, kullanıcıların sadece konuşmaktansa bir buluşma ayarlamaları için cesaretlendirici olduğu ifade ediliyor.

Facebook’un milyonlarca potansiyel kullanıcısı olsa da sevgili uygulaması hala bazı engellerle karşılaşıyor. Çünkü Facebook kullanıcılarının bu servisi kullanmak için kayıt olmaları gerekiyor. Yani Facebook profili olan herkes bu uygulamanın da üyesi sayılmayacak. Facebook servisi bir şehirde kullanıma sunmadan önce o şehirdeki insanların kayıt yaptırmasını bekliyor. Böylece servis kullanıma sunulduğunda insanların sevgili bulma şansını artırmayı amaçlıyor.

Mahremiyet endişesi sorun yaratabilir

Şirket gelecekte bu uygulama üzerinden nasıl para kazanabileceğini belirlemek zorunda. Asıl büyük soru ise: “Kişisel bilgilerini korumak için Facebook’tan uzaklaşan insanlar, daha kişisel bilgilerini paylaşmak için Facebook uygulamasını kullanacak mı?” Sharp kullanacaklarını düşünüyor çünkü kullanıcıların sevgili uygulamasındaki profilleri, ana Facebook profillerinden ayrı olacak.

Ama buna şüpheyle yaklaşanlar da çok. Bir başka sevgili bulma uygulaması Hinge’in CEO’su Justin McLeod “Milenyum nesli mahremiyet konusunda bazı endişelere sahip. Bu yüzden hayatlarının en mahrem kısmı hakkında bilgileri vermek isteyeceklerini düşünmüyorum.” diyor. Daha önceden Hinge’i kullanmak için de uygulamayı Facebook hesabına bağlamak gerekiyordu.

Kaynak: Axios

Facebook'un sevgili bulma uygulamasının denemeleri sürüyor. Şirket uygulamaya, randevu konumunu arkadaşlarla paylaşma özelliği ekleyeceğini duyurdu. Bu özellik kullanıcıların geri bildirimlerinin ardından gündeme geldi. Facebook'un uygulamasını kullanmak için önce kayıt olmak gerekiyor. Bir şehirden yeterince kayıt olmazsa Facebook uygulamayı orada kullanıma sunmuyor. Sevgili bulma uygulamasının profili kullanıcıların ana Facebook profilinden bağımsız olacak. Bu durum Facebook'a yönelik kişisel bilgi konusundaki endişeleri gidermek için yeterli olur mu bilinmez ama son yıllarda mahremiyet skandallarıyla gündeme gelen şirketin en mahrem bilgilerimizi yönetmek istemesi pek olumlu bir tepki almayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği