Twitter’ı tarayıp eşleştirme yapan arkadaşlık uygulaması

CoupleNet adlı yeni bir derin öğrenme algoritması iki kullanıcının tweet’lerini inceleyerek bu ikilinin birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu buluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

CoupleNet adlı yeni bir derin öğrenme algoritması iki kullanıcının tweet’lerini inceleyerek bu ikilinin birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu buluyor. Match.com ya da Tinder gibi sevgili bulma sitelerinin yöntemleri daha farklı. Bu sitelerde mevcut veriler ve algoritmalar kullanılarak, iki kullanıcının birbirinden hoşlanıp hoşlanmayacağı belirlenmeye çalışılıyor. CoupleNet ise halka açık sosyal medya hesaplarından hem açıkça yazılan hem de ima edilen ipuçlarını toplayarak çiftin romantik olarak birbirine uygunluğunu belirliyor.

Algoritmayı geliştirmek için CoupleNet ekibi, 4 bin 600 muhtemel çifte ait yaklaşık 2 milyon tweet’i inceledi. Çiftler, halka açık hesaplarından birbirine “İyi geceler bebeğim, seni seviyorum :-* ” gibi mesajlar gönderen kişilerin belirlenmesiyle tespit edildi. CoupleNet eğitimin ardından yapılan testlerde gerçek çiftleri başarıyla belirledi. Aynı veriler diğer öneri araçlarına verildiğinde sonuç CoupleNet kadar başarılı olmadı. Araştırmacılar “Bildiğimiz kadarıyla, yaptığımız araştırma veri tabanlı derin öğrenme yaklaşımının bir ilişki önerme problemi için ilk kullanımı.” ifadelerini kullandı.

Sadece kelime eşleştirmiyor

CoupleNet ayrıca sonuca nasıl ulaştığını da açıklayabiliyor. Algoritma iyi bir çift olacağını düşündüğü kullanıcılar arasında (K-pop grupları gibi) ortak ilgi alanlarını belirledi. Ancak algoritma sadece kelime eşleştirme yöntemini kullanmıyor. CoupleNet çok aleni eşleşme sinyali bulunmayan çiftleri de doğru bir şekilde bulmayı başardı. Araştırmacılar “Gizli örüntülerin (duygu ya da kişilik gibi) öğrenildiğini ve öneri yapmak için modellendiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu tarz bir araç gelecekte “Kimi takip etmeli” şeklinde bir özelliğe de dönüştürülebilir (ama romantik ilişki amacıyla). Araştırmacıların yazısında ayrıca kullanılan yöntemin, sevgili bulma sitelerinin karşılaştığı kendini yanlış tanıtma, taciz ve bot hesaplar gibi sorunları ortadan kaldırdığı ifade edildi. Bu arada Facebook ve Tinder gibi teknoloji şirketleri kendi yapay zeka tabanlı eşleştirme çalışmalarını geliştirmeye devam ediyor. Bu şirketlerin elinde bulunan veri miktarı göz önünde bulundurulduğunda buradan da başarılı uygulamalar çıkması mümkün. Diğer şirketler çalışmalarını dikkatli bir şekilde korumaya çalışırken CoupleNet kullandığı yöntemi herkesin kullanımına sunuyor. Halka açık olarak paylaşılan yöntem, konuyla ilgilenen herhangi biri tarafından kullanılabilir. Ayrıca kullanılan veri setlerini de yayınlamayı düşünen ekip, makine öğrenimini kullanan herkesin kendi eşleştirme aracını geliştirmesine imkan veriyor.

Kaynak: Fast Company

CoupleNet adlı yeni bir derin öğrenme algoritması iki kullanıcının tweet’lerini inceleyerek bu ikilinin birbiriyle ne kadar uyumlu olduğunu buluyor. Araç, halka açık sosyal medya hesaplarından hem açıkça yazılan hem de ima edilen ipuçlarını toplayarak çiftin romantik olarak birbirine uygunluğunu belirliyor. CoupleNet 2 milyonun üzerinde tweet ile gerçekleştirilen eğitimin ardından yapılan testlerde gerçek çiftleri başarıyla belirledi.Yorumunuz: