Cloudflare herkese ücretsiz VPN hizmeti sunacak

Cloudflare tarafından geçtiğimiz Kasım ayı mobil platformlarda kullanıma sunulan DNS hizmetine, Warp adında bir VPN özelliği eklenecek.

cloudflare 1.1.1.1 warp

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cloudflare, 1.1.1.1 isimindeki DNS çözümleyici uygulamasını VPN hizmeti ile genişleteceğini duyurdu. Kasım 2018’de mobile gelen 1.1.1.1 uygulaması, şu anda DNS sorgu süresini optimize ederek mobil veri performansını artırmak üzerine çalışıyor. Bununla birlikte Cloudflare artık, Warp adı verdiği yeni VPN hizmeti sayesinde trafiği daha hızlı hale getirecek, güvenlik ve gizlilik için trafiği şifreleyerek kullanıma sunacak. Bu noktada Cloudflare’in Warp’ı mobil platformlarda en iyi şekilde kullanabilmek için yoğun bir mesai harcadığı da aktarılan bilgiler arasında.Öyle ki Warp’ta WireGuard isimli VPN protokolü hem toplam veriyi sıkıştırarak daha az bant genişliği kullanılacak, hem de bunu daha az pil tüketerek kullanmak mümkün olacak.

Muadil ücretsiz servislerin çoğunlukla kullanıcıları reklama boğduğu herkesin malumu. Cloudflare ise sunduğu yeni hizmet ile ne kullanıcılara ait özel bir veri alıyor, ne de kullanıcısını reklamlarla taciz ediyor. Tamamen ücretsiz olacak servise ek olarak Cloudflare gelirlerini, Argo teknolojisini kullanan, güvenlik ve hız konusunda daha da başarılı Warp+ üzerinden elde edecek.

Şimdilik Warp’a kayıt olamasanız da Clouudflare, mevcut 1.1.1.1 uygulamasını en son sürüm ile güncelleyen ve talep kaydı açan kullanıcılarını listeliyor. Bu sayede servis kullanıma açıldığı gibi kullanıcılara haber ulaştırıcağını vaat ediyor.

KAYNAK: The Verge

Cloudflare tarafından Nisan 2018’de kullanıma açılan ve Kasım ayında da mobil platformlara gelen DNS uygulaması 1.1.1.1, VPN özelliği ile genişletilecek. Warp adını alacak özelliğin Warp+ ile ücretli bir versiyonu da kullanıcılara sunulacak.2 yanıt

  1. Serdark avatarı
    Serdark

    Ülkemizde çalışıyor mu acaba?

  2. metin bedir avatarı

    Evet çalışıyor.

Yorumunuz: