Norton mobil güvenliğe el atıyor

Ünlü antivirüs şirketi Norton yeni hazırladığı mobil VPN uygulaması ile akıllı telefonlara halka açık kablosuz ağlarda güvenli erişim sunmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dijital güvenlik şirketi Norton yeni mobil VPN hizmeti ile mobil sektörüne ciddi bir giriş yapıyor. Ancak bu VPN hizmeti torrent kullanmak ya da Netflix‘in diğer ülkelerde kullanıma sunduğu dizileri izlemek için kullanılamayacak. Norton amacının halka açık kablosuz internet hatlarında güvenli kullanım sağlamak olduğunu ifade ediyor.

Salı günü tüm dünyada kullanıma açılan Norton Wi-Fi Privacy adlı abonelik tabanlı uygulama, sosyal medya girişlerinden internet bankacılığına ve paylaşılan fotoğraflara kadar, halka açık internet ağları üzerinden gönderilen tüm verileri şifreliyor. Uygulama hem iOS hem de Android üzerinden kullanılabiliyor.

Güvenlik konusunda bilgi eksikliği var

Norton ayrıca uygulamanın yanı sıra, 9 ülkeden internet kullanıcıları ile yaptığı anketlerin sonuçlarını içeren bir Wi-Fi Risk Raporu yayınladı. Raporun sonuçlarına göre kullanıcıların yüzde 57’si halka açık kablosuz bağlantıları kullanırken verilerinin güvende olduğunu düşünüyor. Kullanıcıların sadece yüzde 35’i güvenli ve güvensiz kablosuz internet arasındaki farkı biliyor.Görünen o ki Norton bizi kendimizden korumaya çalışıyor.

Norton Wi-Fi Privacy uygulamasında şu özellikler bulunuyor:

  • Halka açık kablosuz ağlardan gönderilen ve alınan verileri şifreleme
  • Tarayıcılarda ve diğer mobil uygulamalarda güvenlik sağlama
  • Reklam takip yazılımlarını (cookie) engelleme
  • Konumu ve aktiviteleri maskeleme
  • Konumla sınırlandırılmış içeriğe erişebilmek için sanal konumlar arasında geçiş yapma

iOS 7.0 ve Android 4.04’ten sonra çıkan versiyonları destekleyen uygulama tek cihaz için bir yıllık abonelik imkanı sunuyor. Dünya çapında pek çok sunucusu bulunan Norton düşük gecikme ile hizmet vereceğini söylüyor. Ayrıca verilerin kaydedilmesini engellemek amacıyla her bağlantıda yeni bir şifreleme kodu kullanılacak. Uygulamanın abonelik ücretinin cihaz başına yıllık 30 dolar (yaklaşık 85 lira) olacağı belirtildi.

Norton güvenli olduğunu düşünüyor, Google katılmıyor

Norton’un Pasifik bölgesi yöneticisi Mark Gorrie “Piyasada pek çok bilinmeyen VPN sağlayıcı var. Bu pazara güvenilir bir marka ile girmek yararlı olacaktır.” diyerek nispeten yüksek fiyatlandırmayı marka bilinirliği ile kabul edilebilir kılmayı planladıklarını ifade etti.

Şirket her ne kadar kendini ‘güvenilir’ olarak tanımlasa da geçtiğimiz günlerde Google’ın Project Zero ekibi, Norton ve Symantec ürünlerinin açılmayan e-postalar ya da linkler üzerinden gönderilen kötü amaçlı bir yazılıma karşı korunmasız olduğunu açıkladı. Açıklamanın ardından harekete geçen şirket bu açığa yönelik güncellemeler yayınladı. Kullanıcıların bu tarz saldırılardan korunmak için kullandığı yazılımların hem kişisel hem de kurumsal sistemlerde açığa sebep olması şirketin güvenilirliğine ciddi bir darbe vurdu.

norton-wi-fi-privacy-screen

Norton yeni mobil VPN uygulaması ile mobil güvenlik pazarına giriş yapıyor. Yıllık 85 lira civarında fiyatlandırılan uygulama aboneliği, halka açık kablosuz ağlardan gönderilen ve alınan verileri şifreleme, tarayıcılarda ve diğer mobil uygulamalarda güvenlik sağlama, reklam takip yazılımlarını (cookie) engelleme, konumu ve aktiviteleri maskeleme, konumla sınırlandırılmış içeriğe erişebilmek için sanal konumlar arasında geçiş yapma gibi özellikler sunuyor. Uygulama iOS ve Android üzerinden kullanılabiliyor.

1 Yorum

  • Amirim bir hata olmasın kendi indirme sayfası Requires iOS 8.0 or later. Compatible with iPhone, iPad, and iPod touch. Diyor :D

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği