WPA3 kablosuz iletişim protokolü duyuruldu

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adlı yeni bir protokol geliştirildi. Yeni modemler elektronik cihazlarınızla iletişim için bu protokolü kullanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adında yeni bir protokol geliştirildi. Bundan sonra yeni modemler, bilgisayarınız, telefonunuz ve akıllı ev eşyalarınızla iletişim için bu protokolü kullanacak. WPA3 aynı zamanda çalışma ortamında da kablosuz internet güvenliğini artıracak. Teknoloji şirketlerinin Wi-Fi protokollerini geliştirmek üzere kurduğu Wi-Fi İttifakı bu özellikleri 2018’in başlarında açıklamıştı. Pazartesi günü organizasyon protokolün tamamlandığını belirtti.

Wi-Fi her gün kullandığımız ve varlığını sorgulamadığımız bir sistem. Ancak biz çok ciddiye almasak da bir çok hassas veri kablosuz internet aracılığıyla iletiliyor. Bu yüzden iletişim ağının güvenliği oldukça önemli. Wi-Fi kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için yeni protokol saldırılara karşı daha dirençli hale getirildi. Artık saldırganlar çevrimdışı sözlük tabanlı saldırıları gerçekleştirerek kablosuz ağ şifresini tahmin etmek üzere sınırsız sayıda tahminde bulunamayacak. Bu tarz saldırılar, her türlü karakter ve kelime kombinasyonunu ve hatta sıkça kullanıldığı bilinen şifreleri deneyerek hesaplara giriş yapmaya çalışan yazılımlar aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Mevcut modemlere de gelebilir

WPA3 Wi-Fi İttifakı tarafından onaylanan tüm yeni modemlerde kullanılacak. Ayrıca bireysel satıcılar mevcut modemlerin yazılımlarını bu protokolle uyumlu hale getirmek için güncellemeler hazırlıyor.

WPA3, önceki versiyonu olan Wi-Fi Korumalı Erişim 2 ya da daha çok bilinen adıyla WPA2’nin yerini alacak. WPA2 2004 yılından bu yana kullanılan eski bir teknoloji. Bu tarihten bu yana WPA2 bir çok problemle karşılaştı, günümüzde de bu sorunlar devam ediyor. Yakın dönemde araştırmacılar KRACK adı verilen ve bir ağa bağlanan saldırganların internet trafiğinize erişebilmesini sağlayan bir açık fark etmişlerdi. Cihaz üreticileri bu sorunu gidermek için ek paketler üretti. Wi-Fi İttifakı da tüm yeni cihazların bu açığa karşı kontrol edilmesi talimatı verdi. Bu açık, 10 yıl önce yaşanan benzer bir açığın tekrarı niteliğindeydi. Araştırmacılar bu kez aynı şifreleme sisteminde farklı bir açık tespit ettiler.

Cisco desteğini açıkladı

Cisco gibi bazı üreticiler WPA3 desteğini açıklamanın hemen ardından dile getirdi. Cisco sadece yeni cihazlarına değil halihazırda kullanımda olan cihazlarına da WPA3 protokolünü dahil etmek için çalışma yürüttüklerini belirtti. Şirket yaptığı açıklamada “WPA3 programı kablosuz güvenliğe ihtiyaç duyulan güncellemeleri getirerek, tüketiciden işletmelere ve devlete kadar her seviyede kullanıcıyı koruyacak.” ifadelerini kullandı.

Kişisel Wi-Fi kullanıcıları için yeni güvenlik korumaları kullanıcı şifreleri çok karmaşık olmasa bile işe yarayacak.Yine de kullanıcıların şifre seçerken dikkatli olması ve şifrelerini 12345678 gibi kolay tahmin edilebilecek şifreler arasından seçmemeleri tavsiye ediliyor.

Kaynak: CNet

Kablosuz internet bağlantıları için WPA3 adında yeni bir protokol geliştirildi. Bundan sonra yeni modemler, bilgisayarınız, telefonunuz ve akıllı ev eşyalarınızla iletişim için bu protokolü kullanacak. WPA3 aynı zamanda çalışma ortamında da kablosuz internet güvenliğini artıracak. Yeni protokol sayesinde saldırganlar sınırsız sayıda deneme yaparak kablosuz internet şifresini tespit etmeye çalışamayacak. WPA3, 2004'ten bu yana kullanılan WPA2 platformunun yerini alacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği