Gmail 15. yaşına yeni özelliklerle girdi

Google’ın en popüler servislerinden biri olan e-posta uygulaması Gmail 15 yaşına girerken e-posta zamanlama özelliğini kullanıma sundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google bundan 15 yıl önce e-posta servisi Gmail’i hayata geçirdi. Google’ın en başarılı ürünlerinden biri olan ve dünyanın en popüler e-posta servislerinden biri haline gelen Gmail’in 15. yılını kutlayan Google sisteme yeni özellikler ekledi.

Gmail dünyanın en popüler e-posta uygulamalarından biri oldu

Yeni hizmetler

E-posta zamanlama: Artık Gmail’de düzenlediğini e-postaları gelecekte belirlediğiniz bir tarih ve saatte gönderilmesi için zamanlayabileceksiniz. Böylece gece e-posta yazdığınızda bunu gönderip karşıdaki kişiyi rahatsız etme riskini almakla sabaha kadar beklemek arasında tercih yapmanız gerekmeyecek. Gmail sizin yerinize bu e-postayı, sizin uygun gördüğünüz bir zamanda yollayabilecek.

Smart Compose: Ayrıca daha önce bilgisayarlarda ve Pixel telefonlarda kullanılabilen yapay zeka destekli akıllı mesaj yazma özelliği Smart Compose özelliği artık tüm Android cihazlarda kullanılabilecek. iOS desteğinin de yakın zamanda geleceği açıklandı. Bugüne kadar sadece İngilizce’yi destekleyen bu uygulamaya Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce desteği de ekleneceği belirtildi.

Durdurulan hizmetler

Google+: Google yeni ürünlerinin yanı sıra bazı eski ürünlerini de bu hafta tamamen durduruyor. Bunlar arasında en çok dikkat çeken Google+ oldu. Google, istenilen başarıyı bir türlü yakalayamayan sosyal medya girişimi Google+’ı, geçtiğimiz yıl yaşanan güvenlik sorunlarının ardından kapatma kararı almıştı.

Inbox: Gmail’in uzantısı olarak ortaya çıkan Inbox uygulaması da bu haftadan itibaren kullanılamayacak. Inbox’ın sahip olduğu özelliklerin çoğu zaten artık Gmail içinde kullanılabiliyor.

Pixel 2: Bu hafta Google’ın durdurduğu bir diğer ürün de Pixel 2 telefonlar. Yapılan açıklamada Pixel 2 ve Pixel 2 XL modellerinin artık satışının yapılmayacağı belirtildi. Bu telefonları satın almak isteyenler teknoloji mağazalarının stoklarında kalanlarla yetinmek zorunda. Bir diğer seçenek de ikinci el satın almak.

goo.gl: Son olarak, Google 2009’da kullanıma sunduğu goo.gl URL kısaltma servisinin kullanımını durdurma kararı aldı. bit.ly gibi alternatiflerin de yaygınlaşmasının ardından Google’ın bu hizmeti çok kullanılmaz oldu. Google da bu hafta diğer ürünleri ile birlikte bu hizmetini de durduracağını açıkladı.

Google bundan 15 yıl önce e-posta servisi Gmail’i hayata geçirdi. Google’ın en başarılı ürünlerinden biri olan ve dünyanın en popüler e-posta servislerinden biri haline gelen Gmail’in 15. yılını kutlayan Google sisteme yeni özellikler ekledi. Şirket bazı ürünlerini ise bu hafta durdurdu.

Yeni eklenenler:

  • Gmail üzerinde e-posta zamanlama
  • Yapay zeka destekli akıllı mesaj yazma özelliği Smart Compose’un tüm Android cihazlara gelmesi

Sonlandırılanlar:

  • Google+
  • Inbox
  • Pixel 2 modelleri
  • goo.gl URL kısaltma servisi


Yorumunuz: