Uçan araba Aska 2025’te kullanılmaya başlanacak

New Future Transportation’ın üç kişilik uçan arabası, 242 kilometreye kadar uçarak yol alabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sürüş modundayken Batmobil ve Delorean arası bir görüntüye sahip olan Aska, uçma moduna geçtiğinde ise çatısında saklanan dev kanatlarını 13 metrelik bir açıyla açıyor.  New Future Transportation’ın CEO’su Maki Kaplinsky, CNET’e yaptığı açıklamada, Aska’nın üç yolculuk bir kapasitesi olduğunu söyledi. Aracın sürüş modundan uçuş moduna geçtiği zaman yerden havalanması için gereken tek şeyin birkaç arabalık boş bir park yerine olduğunu ekledi.

Çıkış fiyatı 200 bin Dolar

Aska kanatlarını açtıktan sonra dikey olarak havalanıyor ve 242 kilometre kadar uzağa uçabiliyor. Araç daha sonra karaya iniş yaparak hedefine doğru sürülmeye devam edilebilecek. Aska havadayken kendi başına uçuyor. Karada ise bir sürücüye ihtiyacı var.

Aska’nın test sürüşlerine 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor. Satışa çıkma tarihi olarak da 2025 öngörülüyor. Araç başlangıçta 200 bin Dolar’a satılacak ama daha sonra fiyatın 50 bin Dolar’a indirileceği umut ediliyor. Şirket başkanı Guy Kaplinsky fiyatla ilgili ‘’Sadece zenginlerin kullanabileceği bir araç yapmıyoruz, herkesin satın alabileceği bir şey olsun istiyoruz’’ dedi.

Kaynak: Futurism

Aska’nın üç yolculuk bir kapasitesi var ve sürüş modundan uçuş moduna geçtiği zaman yerden havalanması için gereken tek şey birkaç arabalık boş bir park yeri. Aska kanatlarını açtıktan sonra dikey olarak havalanıyor ve 242 kilometre kadar uzağa uçabiliyor. Araç daha sonra karaya iniş yaparak hedefine doğru sürülmeye devam edilebilecek. Aska havadayken kendi başına uçuyor. Karada ise bir sürücüye ihtiyacı var. Aska’nın test sürüşlerine 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor. Satışa çıkma tarihi olarak da 2025 öngörülüyor. 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği