Apple iki yeni kamera patenti aldı

Apple, daha evvel piyasaya sürdüğü hiçbir ürününe benzemeyen iki kameranın patentini aldı. Firmanın bu yeni teknolojileri ne için kullanacağı merak konusu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın patentlerini aldığı kameralardan ilki basitçe ‘’tek derinlik kamerası’’ olarak biliniyor ve şirketin TrueDepth kamerasının teknolojilerini kullanan ve bütün bir odayı içindekilerle birlikte tarama kapasitesine sahip masaya monte edilebilen bir cihaz. Apple’ın böyle bir kamerayı ne için kullanacağı henüz bilinmiyor ama artırılmış gerçeklikle ilgili bir proje kulağa mümkün geliyor.

Patenti alınan ikinci kamera, ‘’eşmerkezli dairesel bölümlere sahip yüzey içeren gövde” ismini taşıyor ve isminden de anlaşılacağı gibi biraz daha karmaşık bir cihaz. Cihaz, bir nesne ya da sahne içindeki belirli derinliklerden gelen ışığı tamamen devre dışı bırakırken, belirli dar derinliklerden kaynaklı ışığı analiz edebilen  yeni bir tür konfokal denetim sistemine sahip.

Bu tip kameralar genelde, zayıf bireysel imge parçacıklarını yakalayarak üst üste katmanlayarak üç boyutlu filmler çekmek için kullanılıyor. Bununla birlikte bir numunenin optik özelliklerini tespit etmede de kullanılabilir.

Teknolojiler muhtemelen üretim aşamasında kullanılacak

Apple’ın patentlediği cihazlar, daha sık kullanılan Fresnel lenslerinden ziyade ışığı yansıtmak için kullanılıyor ve çok fazla alanda kullanım potansiyelleri var.  Şirketin bu noktada bu teknolojiyle ne yapmak istediği henüz net değil, ancak bu tür cihazlar genellikle yaşam bilimleri, yarı iletken maddelerin muayenesi ve madde biliminde kullanılıyor bu yüzden Apple’ın cihazları son kullanıcı için değil, Apple ürünlerinin üretiminde kullanmak için patentlediği ihtimali yüksek basıyor.

Apple’ın patentlerini aldığı kameralardan ilki basitçe ‘’tek derinlik kamerası’’ olarak biliniyor ve şirketin TrueDepth kamerasının teknolojilerini kullanan ve bütün bir odayı içindekilerle birlikte tarama kapasitesine sahip masaya monte edilebilen bir cihaz. Patenti alınan ikinci kamera,  bir nesne ya da sahne içindeki belirli derinliklerden gelen ışığı tamamen devre dışı bırakırken, belirli dar derinliklerden kaynaklı ışığı analiz edebilen  yeni bir tür konfokal denetim sistemine sahip. Apple bu teknolojileri muhtemelen üretim aşamasında kullanılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği