“Bu alanda kayıt yapmak yasaktır”

Apple akıllı telefonların kamera özelliğinin belirli alanlarda kızılötesi ışınlarla kapatılmasını sağlayan bir sistemin patentini aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Müzelerde, konserlerde ve film gösterimlerinde sürekli gördüğümüz ‘fotoğraf ve video kaydı yapmak yasaktır’ ibareleri pek çok kişi tarafından dikkate alınmıyor. Apple’ın patentini aldığı yeni teknoloji bu kuralın -en azından telefonlar için- uygulanmasını daha kolay hale getirebilir.

Patent akıllı telefonların kamera özelliğinin kızılötesi teknolojisi ile uzaktan kapatılmasına dayanıyor. Patent metnine göre kızılötesi ışınlar akıllı telefonun kamerası tarafından algılandıktan sonra telefon bu ışınları kamera özelliğinin engellenmesi yönünde bir komut olarak kabul ediyor. Böylece kullanıcının kayıt yapması engelleniyor.

Sanatçılar alternatif çözümler arıyor

Geçtiğimiz günlerde ünlü müzisyen ve komedyenlerin konser ve gösterilerinde kayıt alınmasını engellemek için Yondr adlı bir kilitli kese teknolojisi kullandığına dair bir haber yapmıştık. Bu tarz önlemlere rağmen etkinliklerden görüntüler sızmaya devam ediyor. Ünlü müzisyen Prince’in ölmeden önce verdiği son konserde de kamera yasağı olması gerekiyordu ancak görüntüler bir şekilde dışarı sızdırıldı. Eğer Apple bu patenti uygulamaya koyarsa iPhone’ların bu amaçlar için kullanılmasının önüne geçebilir.

apple patent2

Patent metninde ayrıca bu teknolojinin, ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla kullanılabileceği belirtiliyor. Kızılötesi ışınlar kamerayı engelledikten sonra müzede gezen kullanıcılara yanında bulundukları sanat eseri hakkında bilgi vermek için de kullanılabilir.

Kötü amaçlı kullanılabilir

Ancak patent kötü amaçlı kullanıma da açık olabilir. Örneğin polis şiddeti olaylarının akıllı telefonlar kullanılarak kaydedilmesi bu yöntemle engellenebilir. Ya da hükumetler görülmesini istemedikleri bazı bölgelerde kameraların çekim yapmasını engelleyebilir.

Şu anda Apple’ın bu patenti kullanacağına dair kesin bir bilgi yok. Bu tarz yasakçı uygulamalardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışan şirket bu patenti başkaları kullanmasın diye de almış olabilir. Ancak olur da bu teknoloji kullanıma girerse, video kameralar ve GoPro benzeri kayıt cihazlarının satışlarında önemli bir artış da görebiliriz.

konser kayıt

Konserlerde, sinemada ve müzelerde kayıt yapılmaması istenmesine rağmen ziyaretçiler arasından sürekli bu yasağı delen birileri çıkıyor. Apple'ın yeni aldığı patent bu probleme çözüm olacak bir sistem. Patente göre etkinlik alanına kızılötesi ışınlar gönderen mekanizmalar yerleştirilecek. Bu ışınları bir komut gibi algılayan akıllı telefon, kamera özelliğini devre dışı bırakacak. Böylece ziyaretçiler mekandan ayrılmadan telefonun kamera özelliğini kullanamayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği