LG 16 kameralı telefon patenti aldı

Yeni LG patentinde, 16 kameralı bir akıllı telefon görülüyor. 4x4 şeklinde dizilen kameralar tek bir kareyi farklı açılardan resmediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

LG V40 ThinQ‘in beş kamerası size fazla geldiyse yeni patenti gördüğünüzde daha da şaşıracaksınız. LetsGoDigital tarafından tespit edilen yeni LG patentinde 16 kameralı bir akıllı telefon görülüyor. 4×4 şeklinde dizilen kameralar tek bir kareyi farklı açılardan resmediyor. Böylece 3D videolar çekmek ya da fotoğraflarda kişilerin yüzünü döndürmek hatta kişinin başını komple değiştirmek gibi değişiklikler yapmak mümkün oluyor.

Bir örnekte LG, çekilen fotoğraflar arasından en iyisinin seçilebileceğini ya da tek bir karenin farklı açılardan fotoğraflarının çekilebileceğini gösteriyor. Ayrıca fotoğrafını çektiğiniz kişinin yüzünü farklı yönlere döndürerek, hangi açıdan güzel görünüyorsa onu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte bu özellik bir oyuncak ayı fotoğrafıyla gösteriliyor.

“Kafam güzel çıkmamış diğer kafamı koyalım.”

Bir diğer örnekte, fotoğrafını çektiğiniz bir kişinin yüzünü çizerek seçtiğinizde sistem yapay zeka kullanarak aynı kişinin diğer fotoğraflarını bulabiliyor. Daha sonra çektiğiniz fotoğraftaki kafa, bulduğunuz diğer fotoğrafla değiştirilebiliyor.

Patent metnine göre akıllı telefonun ana kamerasının altına yerleştirilen ayna yardımıyla özçekim yapabiliyorsunuz. Bu ‘teknoloji’, ön kameralar yaygınlaşmadan önce eski kapaklı telefonlarda ve kompakt kameralarda kullanılmıştı.

LG’nin böyle bir telefon çıkaracağına dair kesin bir bilgi yok. Ama şirketin bu teknoloji üzerine çalıştığını söylemek mümkün. Birkaç yıl öncesine kadar devam eden megapiksel yarışlarının ardından şimdi de akıllı telefon üreticileri, müşterilerin ilgisini çekmek için telefonlara daha fazla kamera eklemeye çalışıyor. Samsung’un Galaxy a9 modelinin arkasında dört adet kamera var. Nokia da yakında 5 kameralı bir model üretecek. Böyle giderse, gelecekte yeni modellerin arkası tamamen kameradan oluşabilir.

Kaynak: Engadget

Yeni LG patentinde, 16 kameralı bir akıllı telefon görülüyor. 4x4 şeklinde dizilen kameralar tek bir kareyi farklı açılardan resmediyor. Böylece 3D videolar çekmek ya da fotoğraflarda kişilerin yüzünü döndürmek hatta kişinin başını komple değiştirmek gibi değişiklikler yapmak mümkün oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği