Apple’ın uçtan uca ekran çözümü

Apple'ın yeni akıllı telefonunda uçtan uca ekran kullanacağı iddia edilirken, şirketin aldığı patent bu tasarımda hoparlörün nasıl kullanılacağını açıklıyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın bu yıl içinde satışa sunacağı yeni iPhone merakla beklenirken, tasarımda yeniliğe aç kalan Apple müşterilerini heyecanlandıracak iddialar da ortaya atılıyor. Bu iddialardan birisi, yeni iPhone’un uçtan uca ekranla kaplı olacağı yönünde. Samsung’un Edge modellerinin aksine Apple’ın sadece sağ ve sol kenarları değil, her dört kenarı ve köşeleri de ekrana dönüştüreceği belirtiliyor.

Yeni sorunlara yeni çözümler

Ancak böyle bir tasarım söz konusu olduğunda bazı sorular gündeme geliyor. Şu anda telefonun ön yüzünde bulunan kulak hoparlörü, ön kamera ve ‘Home’ butonu; uçtan uca ekran tasarımında ekranın altında kalacak. Kameranın üzerine cam ekran çekmekte sorun yok ancak hoparlörün cam ile kapatılması sesin iletilmesini engelleyeceğinden bu soruna bir çözüm üretilmesi gerekiyor.

(Temsili görselleştirme)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde onaylanan patenti, bu sorunun Apple mühendisleri tarafından 2015 yılında çözüldüğünü gösteriyor. Ekrana gözle görülemeyecek kadar küçük delikler açarak, ekranın altına çeşitli bileşenleri yerleştirmeyi hedefleyen bu patentte Apple, ekran devamlılığını koruyarak hoparlör, ışık sensörü, mikrofon parçaları ekranın altına koyabileceğini belirtiyor.

Böylece hem bu bileşenlerle sorunsuz bir şekilde etkileşim kurulabilecek hem de telefonun ön yüzü uçtan uca ekranla kaplanabilecek.

Şeffaf ekran

Patentte yer alan bir başka detay ise telefonun bir bölümünün sadece cam ekrandan oluşacağını ve şeffaf bir şekilde kullanılabileceğini gösteriyor. Böyle bir teknoloji, telefonun ardındaki ortam üzerine yerleştirilebilecek sanal görüntüler için de zemin hazırlıyor. Apple’ın bu teknolojiyi artırılmış gerçeklik ve karışık gerçeklik uygulamalarında kullanabileceği düşünülüyor.

Dökme çelik kasa

Ancak bu şeffaf telefon tasarımı yakın zamanda gerçekleşmeyecek gibi duruyor çünkü Asya’dan gelen son haberlere göre Apple, yeni telefonu için dökme çelik arka kapak siparişi verdi. iPhone 5’ten bu yana alüminyum kasa kullanan Apple, özellikle iPhone 6 Plus cihazlarının bükülme sorunu yaşadığı iddiaları üzerine daha güçlü bir malzeme kullanma kararı almıştı. En son iPhone 4S’te kullanılan paslanmaz çelik görünüşe göre bu yıl geri dönüyor. Bu iddia gerçeği yansıtıyorsa o zaman her iki tarafı da camla kaplı bir iPhone’un bu yıl üretilmeyeceğini söylemek mümkün. Yine de yeni telefona dair tüm görüşlerin şimdilik sadece iddiadan ibaret olduğunu, Apple’dan resmi bir açıklama yapılmadığını belirtmek gerek.

Kaynak: Apple Insider, Apple Insider.

Apple'ın bu yıl piyasaya süreceği iPhone modelinde ön yüzün tamamen ekranla kaplı olacağı iddia ediliyor. Böyle bir durumda ön yüzde bulunan hoparlör, kamera ve butona ne olacağı ise soru işareti. Apple'ın 2015'te başvurusunu yaptığı ve geçtiğimiz günlerde onaylanan patenti bu soruna bir çözüm sunuyor. Patente göre ekranın altına yerleştirilen bileşenlerle etkileşim kurabilmek için ekranda gözle görülemeyecek kadar küçük delikler açılacak. Bu delikler sayesinde ekranın altından ses gönderilebilecek ya da ışık algılanabilecek. Apple'ın artırılmış gerçeklik uygulamalarında kullanılabilecek şeffaf ekran tasarımı da patentte yer alıyor. Yeni iPhone'a dair gelen iddialara göre ise Apple telefonun arka bölümü için dökme çelik kasa siparişi verdi. Apple iPhone 4S'ten beri telefonlarında çelik yerine alüminyum kullanıyordu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği