Haftanın Özeti: 241

03 - 09 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Bilim, Yazılım, Donanım

Otomasyon ile birlikte günümüzde birçok çalışan işini robotlara kaptırmaktan endişe ediyor. Pek çok sektörde robotların, makinelerin, otonom araçların kullanımı ile insan çalışanların işini kaybedeceği öne sürülüyor. Ancak bunlar sadece elimizdeki verilerin bir yorumu. Otomasyonun sonucu işsizlik olmak zorunda değil. Şirketlerin otomasyona yönelmesinin sebebi verimliliği artırmak. Bu amaçla geliştirilen çoğu teknoloji de insanların yerini almak için değil, insanlarla bir arada çalışması için üretiliyor. Yani gelecekte işsiz kalmaktan ziyade işimizi daha kolay yapıyor hale gelebiliriz.

Tabii ki bu uygulamaların denetlenmesi için politikacılara da büyük iş düşüyor. Çalışanların, otomasyonun olumsuz etkilerinden korunabilmesi için bazı yasaların kabul edilmesi gerek. Bundan yüz yıl önce insanlar mesainin günde 8 saatle sınırlandırılması için mücadele veriyordu. Belki bu devirde hedef daha da az mesai süresi ile birlikte daha fazla insanın istihdam edilmesi olabilir. Bu şekilde işsizlik tehlikesinden kurtulmak mümkün. Tabii ki şirketler için bu durum daha fazla masraf anlamına gelebilir ancak işçilerin taleplerini kabul ettirebilmeleri için sendikalaşmaları, bu sendikaların da teknolojinin etkilerini iyi okuyup işçilerin otomasyon sonrasında da eve ekmek götürebilmesini sağlayacak talepleri öne sürmeleri gerekiyor.

Robotlarla insanların bir arada çalıştığı bir dünya mümkün

Felçli hastaların beynine enjekte edilen kök hücreler, hastaların daha önce kullanamadığı uzuvlarının yeniden aktif hale gelmesini sağladı. 18 hasta üzerinde yapılan ilk çalışmada hastaların felç sebebiyle kullanamadığı kol ve bacaklarının tedavinin ardından beynin sinyallerine tepki verdiği görüldü. İki kemik iliği bağışçısından alınan SB623 mezenkimal kök hücreleri, hücrelerin nörolojik işlevlerini geri kazandıracak şekilde düzenlendikten sonra hastaların beynine enjekte edildi. Araştırmacılar sonuçların bilimsel açıdan önemli olduğunu belirtiyor. 156 kişilik yeni deneyle birlikte, bu yöntem hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmayı hedefleyen Stanford Üniversitesi araştırmacıları gelecekte yaygın şekilde kullanılabilecek bir felç tedavisi geliştirmeyi amaçlıyor.

İnsanlar olarak kendi sınırlarımızı zorlamayı seviyoruz. Doğada diğer hayvanlar genellikle avlanmak dışında çok fazla kalori harcamayı gerektirecek işlerden kaçınırken biz spor yapmak adına kilometrelerce koşuyor ve direncimizi ölçüyoruz. 25 saat boyunca aralıksız koşulan ultramaratonlar ya da 100 günü aşan uzun mesafe koşuları sırasında insanlar normal bazal metabolik oranlarının (dinlenirken yakılan kalori) 8,5 katı enerji tüketebiliyor. Ancak araştırmacılar bu durumun ne kadar devam ettirilebileceğini araştırdığında sürekli bu kadar fazla kalori tüketmenin vücudun kendisini yıpratmasına sebep olduğunu belirledi. Sürdürülebilir şekilde yüksek performans göstermek için ise ideal oran, bazal metabolik oranın 2,5 katı şeklinde belirlendi. Bu da günlük 4 bin kaloriye denk geliyor. Uzmanlar bu miktarın üzerine çıkıldığında artık vücudun kendi depolarını tüketmeye başladığını söylüyor.

Race Across USA kapsamında yarışmacılar 5 ay içinde toplam 5 bin kilometre koşarak ABD’nin diğer ucuna ulaşıyor.

Yorgun insanların alışveriş sırasında tercihler yapacak enerjisi olmadığını düşünebilirsiniz. Pazarlamacılar arasında da genel kanı bu yönde. Ancak yeni araştırmalar, özellikle uykusuz kalan kişilerin kendilerini uyanık tutmak için alışverişlerinde daha fazla çeşide yöneldiğini gösteriyor. Bu durum uyanık kalmak için yüksek sesli müzik dinlemeye, kahve içmeye ya da klimayı son ayarda açmaya benzetiliyor. Pazarlamacılar için bu durum, ürün çeşitliliğini tanıtmak ve müşterilere daha farklı ürünler satmak için bir fırsat olabilir. Bir müşteri olarak yapmanız gereken ise yorgun ve uykusuz olduğunuzda alışverişlerinizi elinizde bir alışveriş listesiyle yapmak ve o anda cazip gelen çeşitli ürünlerin dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyerek gereksiz harcamalardan kaçınmak.

AMD (Advanced Micro Devices Inc.), akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanılmak üzere grafik tasarımlarını Samsung’a lisanslandıracak. Sadece mobil cihazlarla sınırlı olan anlaşmanın yüz milyonlarca Dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Anlaşmayla birlikte Samsung, bilgisayarlar grafik çipleri konusunda dünyanın en iyi iki firmasından biri olan AMD’nin tasarımlarını kullanmaya başlayacak ve bu şekilde kendi cihazlarının performansını yükselecek. Samsung’un ürünlerini mobil oyunlar gibi yoğun grafikli uygulamalarda öne çıkarmak için AMD’yi kullanmayı planladığı düşünülüyor.

Huawei’nin akıllı telefon üretimini durdurduğu iddia edildi. İddiaya göre duraklamanın sebebi, Apple ve Xiaomi gibi markalar için aksesuar üreten elektronik markası Foxconn. Huawei’nin Honor markasının başkanı Zhao Ming gazetecilere ‘’Yeni gelişmelerin ardından, daha önce duyurduğumuz hedefimize ulaşıp ulaşmayacağımızı söylemek için çok erken,’’ dedi. Huawei bir süre önce, Başkan Donald Trump’ın şirketi ticari kara listeye ekleme kararına yanıt olarak kendi akıllı telefon işletim sistemini ve uygulama mağazasını geliştirme çabalarının hızlandırdığını duyurmuştu.

Facebook, Cuma günü yaptığı bir açıklamada platformun, yeni üretilen Huawei telefonlarda bulunmayacağını duyurdu. ABD’nin yeni ticari yaptırımlarına paralel olarak alındığı belirtilen karara göre Facebook, yeni üretilen Huawei telefonlarda olmayacak, hali hazırda Facebok içeren telefonlar uygulamayı kullanmaya ve güncellemelerden yararlanmaya devam edebilecek. Bu kararla birlikte Huawei en çok kullanılan uygulamalardan birinden daha mahrum kalıyor. Bu, yeni Huawei telefonlarda Facebook’un sahibi olduğu Instagram, Messenger ve WhatsApp’ın yüklü olmayacağı anlamına geliyor. Kullanıcılar bu uygulamaları daha sonra kendileri yükleyebilecek.

Daha önce satranç ve Go gibi masa oyunlarının yanı sıra poker ve Starcraft gibi oyunlarda da insanlara üstünlük kuran yapay zeka bu kez de birinci şahıs nişancı (FPS) oyunlarına el attı. Quake III oyununda bayrak kapma mücadelesini öğrenen yapay zeka, rakip oyuncuları öldürüp bayrağı kaparak kendi bölgesine götürme konusunda uzmanlaştı. Oyunu 450 bin kez oynadıktan sonra tüm insan oyunculardan daha başarılı hale gelen yapay zeka, yazılımın verdiği avantajlar ortadan kaldırıldığında dahi insanlardan daha iyi stratejiler geliştirerek üstünlüğünü sürdürdü. Araştırmacılar yapay zekanın tepki süresini ortalama bir oyuncun tepki süresiyle eşit olacak seviyeye getirdi. Ayrıca isabet oranı da yüzde 80’den yüzde 50’ye düşürüldü. Yine de yapay zeka insan rakiplerini alt etmeyi başardı. Araştırmada en iyi takımın bir insan ve bir yapay zekadan oluşan ikili ekip olduğu görüldü. Bu da yapay zekanın hala bazı alanlarda geliştirilebileceğini gösteriyor.

Apple bu hafta düzenlediği WWDC etkinliğinde birçok yeni ürün tanıttı. Etkinlikte tanıtılan ürünler şu şekilde:

 • Mac Pro – 5,999 Dolar
 • Pro Display XDR ekran – 4,999 Dolar
 • MacOS Catalina (masaüstü işletim sistemi)
 • iPadOS (tablet işletim sistemi)
 • iPhone iOS 13 (akıllı telefon işletim sistemi)
 • WatchOS 6 (akıllı saat işletim sistemi)

Etkinliğe dair detaylı bilgilere, ilgili haberimizden ulaşabilirsiniz.

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Nahant Sahili’nde kürek çekerken sert rüzgar sebebiyle denizde sürüklenen bir kadın, Apple saati aracılığıyla 911’i aradı itfaiye departmanına bağlandı. Swampscott Polisi Liman Yöneticisi Birimi kadını kıyıdan birkaç yüz metre uzakta bulduktan sonra onu herhangi bir yaralanma olmadan karaya çıkarmayı başardı. İronik bir şekilde Apple Eylül 2017’deki açılış konuşmasında hücresel bağlantılarının nasıl işlediğini gösterirken kürek çekme esnasında Apple Watch aracılığıyla iletişim kurma örneğini kullanmıştı. Daha önce de Scott Killian adlı bir adam kalp krizi tehlikesini Apple Watch’tan öğrenmiş ve hastanenin acil servisine başvurarak ölümcül olabilecek bir durumdan kurtulmuştu.

Apple, akıllı saatinin kürek etkinliklerinde işe yarayabileceğini öngörmüştü.

ABD Temsilciler Meclisi Tekelleşme ile Mücadele Alt Komitesi, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin tekelleşmeye yönelik eylemleri olup olmadığını inceleme kararı aldı. Karar dahilinde birçok Silikon Vadisi şirketinin incelenmesi hedefleniyor. Alt komitenin amacı mevcut uygulamalar hakkında detaylı bilgi edinmenin yanı sıra, yasaların sorunları çözmek için yeterli olup olmadığını belirlemek. Silikon Vadisi şirketleri özellikle Avrupa’da tekelleşme ile mücadele hamlelerinden büyük yara almış, Google ve Facebook gibi şirketler milyarlarca Dolar ceza ödemek zorunda kalmıştı.

Gök cisimlerine isim veren kurul, Uluslararası Astronomi Birliği (IAU), Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, her ülkeyi bir ötegezegen ve yıldız adlandırmaya davet eden küresel bir kampanya başlattığını duyurdu. IAU bir süre önce tamamladığı teleskopik araştırmasında zaten hangi ülkeden hangi gezegenin göründüğünü belirlemişti. NameExoWorlds adını taşıyan kampanyaya, Türkiye dahil neredeyse 100 ülke katıldı. Her bir ülke, kendi gezegenine ve onun yıldızına isim seçmek için Haziran ve Kasım ayları arasında ulusal kampanyalarını ve oylamaları gerçekleştirecek. Türkiye’nin ötegezegeni, Pegasus takımyıldızında turuncu bir cüce gezegeni olan WASP-52. İsim önerisinde bulunmak için bu formu doldurabilirsiniz.

Amazon’un yeni makine öğrenimi, otomasyon, robotik ve uzay temalı etkinliği re:MARS’ta, Blue Origin’in uzaya göndereceği turistlerin kullanacağı kapsül tanıtıldı. Kapsülün ve turistik uzay yolculuğunun testleri halen devam ediyor. Uzaya ilk turistin ne zaman gönderileceğine dair bir tarih paylaşılmış değil. Uzay turistlerinin bu deneyimi yaşaması için 200-300 bin Dolar civarında bir ödeme yapması gerekecek. 15 metreküp genişliğindeki kapsülde altı yolcu seyahat edebilecek. Her bir yolcunun kendine özel bir penceresi olacak. Kapsül roketle birlikte fırlatıldıktan sonra uzay sınırını geçmeden önce roketten ayrılacak. Bir süre uzay boşluğunda serbest seyahat edecek kapsül daha sonra paraşütler yardımıyla ABD’nin Teksas eyaletinde, çöle iniş yapacak. Roket ise ayrı bir noktaya inerek yeniden kullanılabilecek.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: