Apple Watch hayat kurtardı

Scott Killian, Apple Watch'un hayatını kurtarabileceğini belki de hiç düşünmemişti fakat kalp krizi geçirdiğinde imdadına Apple Watch yetişti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Scott Killian, Apple Watch’un hayatını kurtarabileceğini belki de hiç düşünmemişti fakat birkaç hafta önce gece yarısı kalp krizi geçirdiğinde imdadına Apple Watch yetişti. Yaşadıklarını 9to5Mac‘e anlatan Killian, “Artık Apple Watch’un büyük hayranıyım.” diyor. Nedenini anlamak zor değil.

Killian 50 yaşına bastıktan birkaç ay sonra yaşıyla alakalı sağlık endişelerini ortadan kaldırmak için metabolik antrenmana başladı ve nükleer stres testine girdi. Binlerce Dolar harcadıktan sonra herhangi bir sorunu olmadığı görüldü. Killian avukat olduğu için oldukça stresli bir işi var fakat fiziksel sağlığını korumak için düzenli olarak spor yapıyordu. Dolayısıyla, kalp krizi geçirmesi için görünürde bir sebep yoktu üstelik herhangi bir sağlık riskine karşı önlem alabilmek adına gerekli adımları atmıştı.

Killian uyku düzenini takip etmek için haftada üç dört gece Apple Watch’unu takıyordu. Olayın yaşandığı gece Killian, HeartWatch adlı uygulamadan gelen bildirimle uyandı. Uygulama, uyku halindeyken nabzının yükseldiğini belirtti. Daha önce uyku halindeyken nabzının dakikada 49 kez attığını kaydeden saat, o gece kalp atış hızını dakikada 121 civarında olarak ölçtü. Ayrıca, uygulama, Killian saati takmaya başladığından o dakikaya kadar uyku nabzının ilk kez bu kadar yükseldiğini gösterdi. Böylece Killian önlem almak adına acil servise gitmeye karar verdi.

Apple Watch hastanedeki makinelerle aynı ölçümü yaptı

Hastaneye vardığında kan testi yapıldı ve  kalp krizine işaret eden bir enzimde artış olduğu fark edildi. Killian, Apple Watch’un dakikada ölçtüğü kalp atış sayısının hastanede ölçülenle tam olarak aynı olduğunu söylüyor. Daha sonra yapılan testlerde dört adet atar damarın tıkanmış olduğu görüldü. Killian, Apple Watch’undan gelen uyarıyla acil servise gelmeye karar verdiğini doktoruna söyleyince doktoru epeyce etkilendi. Killian, “Eğer uyumaya devam etseydim muhtemelen bir daha uyanamayacaktım.” diyor.

Killian’a neden Apple Watch satın aldığı sorulduğunda, “Eskiden kaliteli İsviçre saatleri kullanırdım. Apple Watch’a geçme sebebim işlerimi kolaylaştıran alarmlar ve zamanlayıcılar kurmamı sağlaması. Bu saat benim hayatımı kurtardı. Bence 50 yaşında her erkeğin bu saatlerden kullanması lazım.” dedi. Killian FDA onaylı bir EKG okuyucu olan, Apple Watch’ta kullanılan Kardia Band‘i satın aldı. Böylece hastaneye gitmesine gerek kalmadan EKG sonuçlarını birkaç saniye içinde doktorlarıyla paylaşabiliyor. Apple Watch Killian’ın hayatını kurtarmakla kalmadı aynı zamanda kalp krizinden sonra hayatını düzenli şekilde sürdürmesine de yardımcı oluyor.

Kaynak: 9to5Mac

Killian 50 yaşına bastıktan birkaç ay sonra metabolik antrenmana başladı ve nükleer stres testine girdi. Binlerce Dolar harcadıktan sonra herhangi bir sorunu olmadığı görüldü. Avukat olduğu için oldukça stresli bir işi var fakat fiziksel sağlığını korumak için düzenli olarak spor yapıyordu. Dolayısıyla, kalp krizi geçirmesi için görünürde bir sebep yoktu üstelik herhangi bir sağlık riskine karşı önlem alabilmek adına gerekli adımları atmıştı. Killian uyku düzenini takip etmek için haftada üç dört gece Apple Watch'unu takıyordu. Olayın yaşandığı gece Killian, HeartWatch adlı uygulamadan gelen bildirimle uyandı. Uygulama, uyku halindeyken nabzının yükseldiğini belirtti. Daha önce uyku halindeyken nabzının dakikada 49 kez attığını kaydeden saat, o gece kalp atış hızını dakikada 121 civarında olarak ölçtü. Ayrıca uygulama, Killian saati takmaya başladığından o dakikaya kadar uyku nabzının ilk kez bu kadar yükseldiğini gösterdi. Böylece Killian önlem almak adına acil servise gitmeye karar verdi. Hastaneye vardığında kan testi yapıldı ve  kalp krizine işaret eden bir enzimde artış olduğu fark edildi. Killian, Apple Watch'un dakikada ölçtüğü kalp atış sayısının hastanede ölçülenle tam olarak aynı olduğunu söylüyor. Daha sonra yapılan testlerde dört adet atar damarın tıkanmış olduğu görüldü. Killian'a neden Apple Watch satın aldığı sorulduğunda, "Apple Watch'a geçme sebebim işlerimi kolaylaştıran alarmlar ve zamanlayıcılar kurmamı sağlaması. Bu saat benim hayatımı kurtardı. Bence 50 yaşında her erkeğin bu saatlerden kullanması lazım." dedi.

2 Yorum

  • Teknoloji büyük nimet ve potansiyelini az çok biliyoruz. Ancak bu haber bana uydurma gibi geldi. Dayanağım yok sadece bir his.

  • Bende bir süredir Apple Watch kullanıyorum benzer bir durum benimde başıma geldi. Enteresan olan gece uyku saatlerinde 03.00 gibi bazı günler 120 nabız seviyesine ulaştığım oldu. Doğrusu bunu ciddiye almadım konu tamamiyle gördüğüm rüya vs heyecan durumu ile ilgili olabilir diye düşünüyorum.

    Şimdilik normal yaşantımda kalp vs sorunum yok yani en azından olmadığını gözlemliyorum. Ama bu durum süreklilik gösterirse, bu haber üzerine bende muhtemelen benzer bir kontrole gireceğim, sağlık çok değerli !

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği