Her ülke bir yıldızı ve bir ötegezegeni isimlendirecek

NameExoWorlds adını taşıyan kampanyaya şimdiden Türkiye dahil neredeyse 100 ülke katıldı. Sonuçlar Aralık ayınca açıklanacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Gök cisimlerine isim veren kurul Uluslararası Astronomi Birliği (International Astronomical Union) Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, her ülkeyi bir ötegezegen ve yıldız  adlandırmaya davet eden küresel bir kampanya başlattığını duyurdu. IAU bir süre önce tamamladığı teleskopik araştırmasında zaten hangi ülkeden hangi gezegenin göründüğünü belirlemişti. NameExoWorlds adını taşıyan kampanyaya şimdiden Türkiye dahil neredeyse 100 ülke katıldı. Her bir ülke, kendi gezegenine ve onun yıldızına isim seçmek için Haziran ve Kasım ayları arasında ulusal kampanyalarını ve oylamaları sürdürecek.

İsimlendirmeler kurallara tabi

IAU’nun belirlediği isimlendirme kurallarına göre, “önerilen isimlerin, göksel bir nesneye atanmaya layık, kültürel, tarihi veya coğrafi öneme sahip anlamları’’ olması gerekiyor. Her ülke konuyla ilgili uzman isimlerden kurduğu kurul aracılığıyla seçtiği ismi Aralık ayında açıklayacak. Türkiye’nin ötegezegeni, Pegasus takımyıldızında turuncu bir cüce gezegen olan WASP-52. Türk Astronomi Derneği’nin öncülüğüne sürdürülen kampanya dahilinde bu gezegene isim vermek için şu adresteki formu doldurmanız gerekiyor.

Kaynak: Cnet

Gök cisimlerine isim veren kurul Uluslararası Astronomi Birliği (International Astronomical Union) Perşembe günü yaptığı bir açıklamada, her ülkeyi bir ötegezegen ve yıldız  adlandırmaya davet eden küresel bir kampanya başlattığını duyurdu. IAU bir süre önce tamamladığı teleskopik araştırmasında zaten hangi ülkeden hangi gezegenin göründüğünü belirlemişti. NameExoWorlds adını taşıyan kampanyaya şimdiden Türkiye dahil neredeyse 100 ülke katıldı. Her bir ülke, kendi gezegenine ve onun yıldızına isim seçmek için Haziran ve Kasım ayları arasında ulusal kampanyalarını ve oylamaları sürdürecek. Türkiye’nin ötegezegeni, Pegasus takımyıldızında turuncu bir cüce gezegeni olan WASP-52. 

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği