Trump’ın ticaret savaşı ünlü perakendecileri de vurdu

ABD başkanı Donald Trump’ın Çin’le başladığı ticaret savaşı, farklı firmaları da etkiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Trump’ın Çin’le başlayan ve teknoloji firması Huawei’ye yapılan ambargoyla geçtiğimiz günlerde epey konuşulan ticaret savaşları, dünyaya yayılarak farklı perakendecileri de etkilemeye başladı. Örneğin kıyafet markası Abercrombie & Fitch’in hissesi geçtiğimiz Çarşamba günü yüzde 25 oranında değer kaybetti. JCPenney mağaza zincirinin 2007 yılının başlarında 80 dolardan yüksek olan hisse senetleri şu anda hisse başına 0, 80 dolardan dan işlem görüyor. Kadın kıyafetlerine odaklanan Dressbarn ise tamamen kapanıyor.

Hallmark’a gümrük darbesi

Her yıl normalde peluş oyuncaklar ve Noel süsleri dahil olmak üzere Çin’den yaklaşık 500 milyon dolarlık ürün ithal eden Hallmark ise, bu sene potansiyel gümrük tarifesi yüzünden 100 milyon dolardan fazla harcamak zorunda kalacak. Hallmark bu zararın bir kısmını tüketiciye de yansıtacak.

Ticaret savaşı, sırf olağanüstü durumlar için plan yapmak için harcadıkları fazladan zaman açısından bile olsa, perakendecileri şimdiden etkilemeye başladı. Daha kötüsünün de yolda olduğu öngörülüyor.

Kaynak: Axios

Trump’ın Çin’le başlayan ticaret savaşları dünyaya yayılarak farklı perakendecileri de etkilemeye başladı. Kıyafet markası Abercrombie & Fitch’in hissesi geçtiğimiz Çarşamba günü % 25 oranında değer kaybetti. JCPenney mağaza zincirinin 2007 yılının başlarında 80 dolardan yüksek olan hisse senetleri şu anda hisse başına 0.80 dolardan dan işlem görüyor. Kadın kıyafetlerine odaklanan Dressbarn ise tamamen kapanıyor.  Her yıl normalde peluş oyuncaklar ve Noel süsleri dahil olmak üzere Çin'den yaklaşık 500 milyon dolarlık ürün ithal eden Hallmark'ın bu sene gümrük tarifesi yüzünden fazladan 100 milyon dolar harcayacağı öngörülüyor. Hallmark bu zararın bir kısmını tüketiciye de yansıtacak.

Ticaret savaşı, sırf olağanüstü durumlar için plan yapmak için harcadıkları fazladan zaman  açısından bile olsa, perakendecileri şimdiden etkilemeye başladı. Daha kötüsünün de yolda olduğu öngörülüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği