Foxconn ABD’de 7 milyar dolarlık fabrika kuracak

Dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden Foxconn'un CEO'su Terry Gou, ABD'de 7 milyar Dolar'lık bir ekran fabrikası kurmaya hazırlandıklarını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden Foxconn, ABD’de 7 milyar Dolar’lık bir ekran fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Şirketin CEO’su Terry Gou tarafından yapılan açıklama Trump’ın başkanlık konuşmasındaki “Önce Amerika” ifadesinden hemen sonra geldi. Görünüşe göre Trump’ın ABD ekonomisini koruma ve vatandaşlarına iş imkanı sağlama çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı.

Gou, Foxconn’un bir ekran fabrikası kurma önerisinin, ABD ile belirlenecek yatırım koşullarına bağlı olduğunu dile getirdi. Foxconnuzun süredir böyle bir hamle gerçekleştirmeyi düşünüyordu. Şirketin iş ortağı Masayoshi Son (SoftBank Group CEO’su) Aralık ayında Donald Trump’la gerçekleştirdiği toplantının ardından konuyu tekrar gündeme getirdi.

Görüşmenin sonucunda Son, ABD’ye 50 milyar Dolar yatırım yapma sözü vermiş ve Foxconn logosu altında 7 milyar Dolar’lık bir yatırım daha yapılabileceğinin sinyallerini vermişti. O dönemde Foxconn, operasyonlarını ABD’ye genişletme konusunda görüşmeler yapıldığını söylemiş ancak herhangi bir detay paylaşmamıştı.

Özel bir konuşmaydı

Gou, Son ile konuşmasında “ABD’de bir panel üretim endüstrisi yok ancak bu ülke dünyanın en büyük ikinci televizyon tüketicisi konumunda. Buraya yapılacak 7 milyar Dolar’lık bir yatırım 30 bin ila 50 bin yeni iş imkanı sağlayabilir.” dediğini belirtti. Gou, “Bunun özel bir konuşma olduğunu düşünmüştüm ancak ertesi gün bu planların ortaya çıktığını öğrendim. Evet böyle bir plan var ama bu bir söz değil, daha ziyade bir istek” şeklinde konuştu.

Foxconn’un şu anda Pennsylvania eyaletinde iş birliği çalışmaları bulunuyor. Bu eyalet toprak, su, enerji, alt yapı ve yatırım şartları bakımından Foxconn tarafından tercih ediliyor. Gou ayrıca Foxconn’un Çin’de de aktif bir şekilde çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Tayvan’da teknoloji merkezli üreticiler, ABD’nin Trump yönetimi altındaki muhtemel ticaret politikaları konusunda gerginlik yaşıyordu çünkü Trump başta Çin olmak üzere bazı ülkelerden alınacak ürünlerin gümrük vergisini artırmayı planladığını belirtmişti. Foxconn, Apple’ın cihazlarının çoğunu üreten fabrikalarıyla Çin’in en büyük işverenlerinden birisi konumunda.

Kaynak: Fortune

Dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden Foxconn, ABD'de 7 milyar Dolar'lık bir ekran fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Şirketin CEO'su Terry Gou tarafından yapılan açıklama Trump'ın başkanlık konuşmasındaki "Önce Amerika" ifadesinden hemen sonra geldi. Görünüşe göre Trump'ın ABD ekonomisini koruma ve vatandaşlarına iş imkanı sağlama çalışmaları ilk meyvelerini vermeye başladı. Gou, Foxconn'un bir ekran fabrikası kurma önerisinin, ABD ile belirlenecek yatırım koşullarına bağlı olduğunu dile getirdi. Uzun süredir ABD'de yatırım yapma planları yapan Foxconn'un yatırım ortaklarından SoftBank Group CEO'su Masayoshi Son Aralık ayında Donald Trump'la gerçekleştirdiği toplantının ardından konuyu tekrar gündeme getirmişti. Gou bu planın bir söz olarak değil, bir istek olarak algılanması gerektiğini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği