Softbank’tan ABD’ye 50 milyar Dolar

Japon teknoloji ve yatırım şirketi Softbank, Donald Trump ile yaptığı görüşmenin ardından ABD'ye 50 milyar dolar yatırım yapma kararı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Seçim döneminde ABD’ye yeni yatırımlar ve iş imkanları sağlayacağını söyleyerek seçmenlerin desteğini kazanmaya çalışan Donald Trump sözünü tutuyor gibi görünüyor. Japon teknoloji devi Softbank‘ın CEO’su ile görüşen yeni başkan, ABD’ye 50 milyar Dolarlık yatırım ve 50 bin yeni iş fırsatı sözü aldı.

Anlaşmayı Twitter üzerinden duyuran Trump, Softbank CEO’su Masayoshi Son’ın “Siz başkan olmasaydınız asla böyle bir anlaşmaya imza atmazdık” dediğini belirtti. (Merak edenler için, Türkiye’ye son 3 yılda gelen uluslararası doğrudan yatırım miktarı 50 milyar Doları bulmuyor.)

Sprint, T-Mobile birleşmesi

ABD’deki GSM operatörlerinden Sprint’in yüzde 80 hissesine sahip olan Softbank, şirketi bir başka operatör T-Mobile ile birleştirmek istiyor. Obama yönetimi tarafından engellenen bu birleşmenin Trump yönetimi altında gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. Trump’ın Twitter’dan yaptığı açıklamanın ardından hem Sprint’in hem de T-Mobile’ın hisselerinin değer kazandığı görüldü.

Softbank Ekim ayında Suudi Arabistan ile yaptığı 100 miyar Dolarlık anlaşma ile gündeme gelmişti. Bu anlaşmanın hemen ardından ABD’ye yüklü miktarda yatırım yapılması tesadüf olmayabilir. Müslüman ülkelere karşı katı tavrıyla bilinen Trump’a karşı Suudi Arabistan’ın dolaylı yoldan (Japonya aracılığıyla) kurduğu bu ortaklık, Suudi Arabistan’ın uzattığı bir barış çubuğu olarak yorumlanabilir.

Teknoloji devleriyle toplantı

Japonya şirketinden ABD’de iş imkanı yaratma sözü alan Trump, kendi ülkesindeki teknoloji şirketleriyle ise pek iyi anlaşamıyor. Genellikle liberal bir bakış açısına sahip olan Silikon Vadisi, Trump’ın geleneksel yaklaşımlarından çok hoşlanmıyor. Yine de seçimlerin hemen ardından IBM ve Amazon gibi büyük teknoloji şirketlerinin yöneticileri Trump’ı başarısından dolayı tebrik etmişlerdi.

Önümüzdeki hafta, 14 Aralık tarihinde teknoloji şirketlerinin yöneticileriyle bir yuvarlak masa toplantısı yapmayı planlayan Donald Trump bu toplantıda kendi yönetiminin görüşlerini paylaşacak ve teknoloji liderlerinin taleplerini dinleyecek. Facebook, Google, Twitter ve Apple gibi şirketler henüz bu toplantı konusunda bir açıklama yapmazken, Cisco ve Oracle CEO’ları toplantıya katılacaklarını ifade etti. HP CEO’su Meg Whitman ise toplantıda yer almayacağını belirtti.

Kaynak: USA Today, Business Insider

ABD'nin yeni başkanı Donald Trump, Japonya'nın en büyük şirketlerinden Softbank ile yaptığı görüşmenin ardından şirketten ABD'ye 50 milyar Dolarlık yatırım ve 50 bin yeni iş imkanı sağlama sözü aldı. Trump Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Softbank'ın "Siz başkan olmasaydınız asla böyle bir anlaşmaya imza atmazdık" dediğini belirtti. Yaklaşık 2 ay önce Suudi Arabistan'dan 100 milyar dolarlık yatırım alan Softbank'ın bu parayı ABD'ye aktardığı ve aslında bu yatırımın Suudi Arabistan'dan Trump'a gönderilen bir barış çubuğu olduğu gibi düşünceler de var. Trump bu başarılı toplantının ardından önümüzdeki hafta da ABD'li şirketlerin yöneticileri ile görüşüp fikir alışverişinde bulunacak.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği