Robotların egemenliğine 30 yıl kaldı

SoftBank'in kurucusu Masayoshi Son, yapay zeka ile çalışan bilgisayarların önümüzdeki 30 yıl içinde insanlardan daha zeki hale geleceğini savundu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Japon teknoloji ve telekomünikasyon şirketi SoftBank‘in kurucusu Masayoshi Son, yapay zeka ile çalışan bilgisayarların önümüzdeki 30 yıl içinde insanlardan daha zeki hale geleceğini savundu.

“Ben gerçekten buna inanıyorum” diyen Son, Mobil Dünya Kongresi’nde geniş bir kitleye hitap etti. Son’a göre o noktaya geldiğimizde bir bilgisayar, insan zekasından bin kat daha fazla IQ’ya sahip olacak. Son’un “Ayağımızdaki ayakkabılar bile bizden daha akıllı olacak” demesi salonda gülüşmelere sebep oldu.

Bilgisayarların bu gelişiminin insanlık açısından tehlikeli olup olmayacağı sorulduğunda ise Son, yapay zekanın bizim partnerimiz olacağını düşündüğünü ifade etti ve “Biz onu kötüye kullanırsak risk ortaya çıkar. Doğru kullanırsak bizim partnerimiz olur.” şeklinde konuştu.

Gelişmelere yabancı değil

Geçtiğimiz yıl Britanyalı çip tasarım şirketi ARM Holdings’i satın alan Japon yatırımcı için yapay zekanın önlenemez yükselişi yeni bir kavram değil. Geçtiğimiz yıl Son, yapay zeka ve insan toplumunun bir arada hareket ederek büyük teknolojik gelişmeler üretmesi olarak tanımlanan ‘teknolojik tekillik‘ (singularity) kavramının kaçınılmaz olduğunu vurgulamıştı.

Son ARM’i, yapay zekanın gelişimi üzeriden gelir elde edebilmek için satın aldığını ifade etti. Geçtiğimiz dönemde ABD başkanı Donald Trump’la bir araya gelen Japon yatırımcı, ABD’ye 50 milyar Dolar’lık yatırım yaparak yeni iş imkanları sağlayacağını açıklamıştı. Son ayrıca One Web adı altında, yörüngeye yerleştirilecek 2 bin uydu ile sunulacak internet hizmetini de açıkladı. Bu servisle birlikte gelecekte dünyanın her bir noktasında, fiber optik internet bağlantısı kadar hızlı internet hizmeti kullanılabilecek.

Kaynak: Fortune

Japon teknoloji ve telekomünikasyon şirketi SoftBank'in kurucusu Masayoshi Son, yapay zeka ile çalışan bilgisayarların önümüzdeki 30 yıl içinde insanlardan daha zeki hale geleceğini savundu. Mobil Dünya Kongresi'nde geniş bir kitleye hitap eden Son'a göre o noktaya geldiğimizde bir bilgisayar, insan zekasından bin kat daha fazla IQ'ya sahip olacak. Geçtiğimiz yıl Britanyalı çip tasarım şirketi ARM Holdings'i satın alan Japon yatırımcı için yapay zekanın önlenemez yükselişi yeni bir kavram değil. Son ARM'i, yapay zekanın gelişimi üzeriden gelir elde edebilmek için satın aldığını ifade etti.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği