Twitter Müslümanları fişlemeyecek

ABD’nin en büyük teknoloji şirketlerine “Müslümanların fişlenmesi için Trump’a yardım eder misiniz?” diye soruldu. Sadece Twitter “Hayır” yanıtı verdi.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Donald Trump ABD başkanlığı seçimi öncesi düzenlediği mitinglerde sık sık ülkedeki Müslümanları terör olayları ile ilişkilendirmiş ve başkan seçilirse tüm Müslümanları kayıt altında tutmak istediğini belirtmişti. Müslüman ABD vatandaşlarının sürekli takip edilmesi ile terör olaylarının önüne geçilebileceğini düşünen Trump bu görüşleri sebebiyle tepki toplamış ve inanç özgürlüğüne aykırı davrandığı gerekçesiyle eleştirilmişti.

Başkanlık yarışından galip ayrılan Donald Trump’ın seçim döneminde vaat ettiği takip sistemini kurup kurmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak böyle bir sistemin kurulması ve ülkedeki Müslümanların takip edilmesi için, sosyal medya siteleri başta olmak üzere pek çok farklı teknoloji firmasının desteği gerekiyor.

IBM’in hevesi şaşırttı

Trump’ın başkan seçilmesinin hemen ardından bir mektup yazarak yeni başkanın zaferini tebrik eden IBM CEO’su Ginni Rometty, şirketinin Trump yönetimi ile çalışmaktan mutluluk duyacağını ifade etmişti. Bu durum akıllara diğer teknoloji şirketlerinin tavrının nasıl olacağı sorusunu getiriyor. Özellikle Trump bu teknoloji şirketlerinden, özgürlükleri kısıtlayıcı uygulamalar için talepte bulunursa, şirketlerin cevabı ne olacak?

Apple geçmişte FBI ile kullanıcı mahremiyeti konusunda çetin bir mücadele vermişti. Eğer Donald Trump ülkedeki Müslümanları daima kontrol altında tutmak isterse ve bu talebini teknoloji şirketlerine iletirse, kim nasıl bir tavır takınacak? Teknoloji devleri ‘vatan haini’ ya da ‘terörist iş birlikçisi’ damgası yememek için Trump’ın taleplerini yerine mi getirecek yoksa kullanıcılarının verilerini sonuna kadar korumak mı isteyecek?

Sadece Twitter “Hayır” dedi

The Intercept, dokuz büyük teknoloji şirketine bu soruyu yöneltti. Şirketlerin çoğu cevap vermekten kaçınırken, sadece Twitter, “Trump’ın Müslümanları takip etmesi için kendi teknoloji, hizmet ve verilerinizin kullanılmasına izin verir misiniz?” şeklindeki soruya net bir şekilde “Hayır” yanıtını verdi.

Twitter: “Hayır” yanıtı verdi ve şirketin topladığı verilerin takip amaçlı kullanılmasının yasak olduğunu belirten blog gönderisini paylaştı.

Microsoft: Varsayımlar üzerine konuşmayı reddetti ve hem şirket içinde hem de toplumun kültüründe her insanı eşit gördüklerini ve katılımcı bir kültür oluşturmak için çabaladıklarının altını çizdi.

Facebook: Yanıt yok

Google: Yanıt yok

Apple: Yanıt yok

IBM: Yanıt yok

CGI: Yanıt yok

SRA International: Yanıt yok

Booz Allen Hamilton: Yorum yapmayı reddetti.

Yanıt vermekten kaçınan şirketlerin Donald Trump’ın düşüncelerini desteklediğini iddia etmek doğru olmaz. Ancak şirketlerden “Hayır, dini bir topluluğun bu şekilde yaftalanıp takibe alınmasını desteklemiyoruz” şeklinde bir yanıt duyabilmek rahatlatıcı olurdu.

Kaynak: The Intercept

Donald Trump ABD başkanlığı seçimi öncesi düzenlediği mitinglerde sık sık ülkedeki Müslümanları terör olayları ile ilişkilendirmiş ve başkan seçilirse tüm Müslümanları kayıt altında tutmak istediğini belirtmişti. Trump’ın başkan seçilmesinin hemen ardından IBM CEO’su, Trump yönetimi ile çalışmaktan mutluluk duyacaklarını ifade etmişti. Eğer Trump ülkedeki Müslümanları fişlemek için teknoloji şirketlerinden yardım isterse hangi şirketin ne gibi yanıtlar vereceğini öğrenmek için ABD’deki dokuz büyük teknoloji şirketine bu soruyu yönelten The Intercept sadece Twitter ve Microsoft’tan yanıt alabildi. Twitter böyle bir talebi reddedeceğini net bir dille ifade ederken, Microsoft varsayımlar üzerine konuşmayacağını ama daima eşitlikçi ve katılımcı bir kültürden yana olduklarını belirtti. Facebook, Google, Apple ve IBM gibi diğer teknoloji devleri soruyu yanıtlamaktan kaçındı.2 yanıt

  1. Murat avatarı
    Murat

    Türkiye Cumhuriyetinde vatandaşın dini ve dini İslam değilse etnik kökeni (Rum, Ermeni, Süryani, Yahudi gibi) Nüfus müdürlüğü kayıtlarında mevcut. Trump müttefikinin deneyimlerinden yararlanabilir.

Yorumunuz: