Müslümanların fişlenmesine destek yok

Donald Trump'ın Müslüman ABD'lilerin bir listesinin tutulmasına dair planları teknoloji dünyasından yoğun tepkiler alıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daha önce Intercept tarafından yöneltilen “Trump’ın Müslüman vatandaşları fişlemesine yardım eder misiniz?” sorusuna sadece Twitter olumsuz yanıt vermiş, diğer büyük teknoloji şirketleri ise cevap vermekten kaçınmıştı. Microsoft’un bu soruya yanıtı, genel anlamda ayrımcılığa karşı oldukları yönündeydi.

Trump’ın Müslüman ABD’lilere karşı ayrımcı yaklaşımı, teknoloji dünyasını harekete geçirdi. neveragain.tech adresi üzerinden imza toplayan teknoloji çalışanları, geçmişteki olaylardan dersler çıkarılması gerektiğini belirterek, benzer bir fişleme çalışmasında yer almayacaklarını ifade ettiler. Google, Apple, Microsoft, IBM, Facebook gibi büyük teknoloji şirketlerinde çalışan yüzlerce bilişim ve yazılım uzmanı imza kampanyasına destek olarak fişleme planlarına karşı tepkilerini dile getirdi.

IBM ve Microsoft’un açıklamaları

Intercept’in sorusunda çekimser kalan IBM “Bu varsayımsal projede yer almayacağımızı belirtmek isteriz. IBM her zaman din, dil, ırk, cinsiyet ya da cinsel yönelim gibi özellikleri ayrım yapmak amacıyla kullanmamıştır ve bu durum böyle devam edecektir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Microsoft adına konuşan bir sözcü de “Değerlerimizi daha önce de net bir şekilde ifade etmiştik. Ayrımcılığa karşıyız ve Müslüman ABD’lilerin listelenmesini sağlayacak bir çalışmada yer almayacağız.” diyerek şirketin bu tartışmadaki konumunu netleştirdi.

Seçimden sonra Müslüman vatandaşlarına karşı tutumunu biraz daha yumuşattığı ve fişleme konusunda pek konuşmadığı görülen Trump’ın bazı yardımcılarının ise bu uygulamayı hayata geçirmek için çalışmalar yürüttüğü sanılıyor.

Kaynak: Independent

Donald Trump'ın seçim döneminde dile getirdiği Müslümanları takip etmek için fişleme çabaları teknoloji dünyasından destek görmedi. Böyle bir işlem için yazılımcılara ve büyük şirketlerin desteğine ihtiyaç duyan Trump, teknoloji dünyasının devlerini yanına çekme konusunda başarılı olamadı. Google, Apple, IBM, Microsoft ve Facebook gibi büyük şirketlerde çalışan yüzlerce yazılımcı, neveragain.tech adresinde, böyle bir fişleme çalışmasına katılmayacağını ifade etti. Microsoft ve IBM de sözcüleri aracılığıyla bu çalışmalarda yer almayacağını açıkladı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği