Donald Trump, Ramazan geleneğini bozdu

ABD Başkanı Donald Trump, Ramazan Bayramı onuruna Beyaz Saray'da verilen yemeği bu yıl düzenlemeyerek yaklaşık 20 yıllık bir geleneği bozdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Donald Trump, Ramazan Bayramı onuruna Beyaz Saray’da verilen yemeği bu yıl düzenlemeyerek yaklaşık 20 yıllık bir geleneği bozdu. Gelenek Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde başlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, resepsiyon düzenleme talebine olumsuz yanıt verdiği belirtildi. Reuters Mayıs ayında Tillerson’ın, Dışişleri Bakanlığı’nın Din ve Küresel İlişkiler Ofisi’nden gelen kutlama organizasyonu talebini reddettiğini yazmıştı.

Tebrik mesajları yayınlandı

Donald Trump adaylığı sırasında sık sık kullandığı Müslümanlık karşıtı dili sebebiyle eleştirilmişti. Bayram sebebiyle bir kutlama mesajı yayınlayan Trump: “Amerikan vatandaşları adına, Melania ve ben, Ramazan Bayramı’nı kutlayan Müslümanlara içten tebriklerimizi iletiyoruz. ABD’deki Müslümanlar da tüm dünyada olduğu gibi kutsal Ramazan ayı boyunca inanç ve yardım eylemlerine odaklandılar. Şimdi de aileleri ve dostlarıyla birlikte, komşulara yardım etme ve her görüşten insanlarla aynı sofraya oturma geleneğini sürdürüyorlar. Bu tatil boyunca merhamet, şefkat ve iyi niyetin önemini hatırlıyoruz. Tüm dünyadaki Müslümanlarla birlikte ABD de bu değerlere sahip çıkma yolundaki kararlılığını tazelemektedir. Bayramınız mübarek olsun.” ifadelerini kullandı.

Tillerson da kısa ve öz bir bildiri yayınlayarak: “Ramazan Bayramı’nı kutlayan tüm müslümanlara en iyi dileklerimi sunarım.” dedi.

İlk iftarı Thomas Jefferson vermişti

Bir ABD başkanı tarafından verilen ilk iftar yemeği, 1805 yılında Tunuslu bir kafileyi ağırlayan Thomas Jefferson tarafından gerçekleştirilmişti. Bu konu ABD Dışişleri Bakanlığı web sitesindeki bir blog gönderisinde işlenmişti. Şu anda kaldırıldığı belirlenen bu gönderiye arşivler aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Ramazan Bayramı münasebetiyle bir akşam yemeği düzenleme fikri ilk olarak 1996 yılında, dönemin First Lady’si Hillary Clinton tarafından gündeme getirilmiş, 1999’dan sonra ise ülkedeki Müslüman liderler, diplomatlar ve vekillerin katıldığı bir geleneğe dönüşmüştü.

Kaynak: BBC

ABD Başkanı Donald Trump, Ramazan Bayramı onuruna Beyaz Saray'da verilen yemeği bu yıl düzenlemeyerek yaklaşık 20 yıllık bir geleneği bozdu Gelenek Bill Clinton'ın başkanlığı döneminde, dönemin First Lady'si Hillary Clinton'ın çabalarıyla başlamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın, resepsiyon düzenleme talebine olumsuz yanıt verdiği belirtildi. Donald Trump ve Rex Tillerson, Müslümanların bayramını kutlayan birer mesaj yayınladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği