4K televizyonlarınızla vedalaşın, 8K geldi

Yeni teknolojilere ayak uydurmak için 4K televizyon satın aldıysanız size kötü bir haberimiz var: Sharp, 70 inçlik yeni Aquos 8K televizyonunu tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni teknolojilere ayak uydurmak için 4K televizyon satın aldıysanız size kötü bir haberimiz var: Sharp, 70 inçlik yeni Aquos 8K televizyonunu tanıttı. 7680 x 4320 piksel çözünürlüğe sahip televizyon, 1920 x 1080 çözünürlüklü full HD ekranlara göre 16 kat daha net görüntü sunuyor. Sharp bu çözünürlüğe ‘nihai gerçeklik‘ (ultimate reality) adını veriyor. Televizyondaki bazı detaylar çıplak gözle bile seçilemiyor. Sharp’ın bu bilgiyi neden reklam amacıyla kullandığı ise bilinmiyor.

Belirli bir noktadan sonra daha fazla piksel daha yüksek çözünürlük anlamına gelmiyor çünkü ekrandan uzaklaşınca bu pikseller görünmez hale geliyor. Yani 8K ekranı bilgisayar monitörü olarak kullanmak isterseniz mantıklı olabilir ama koltuğa oturup televizyon izleyecekseniz zaten farkı anlamanız mümkün değil. Öte yandan HDR teknolojisi, mesafeden bağımsız olarak daha iyi bir görüntü deneyimi sunuyor. Sharp’ın yeni 8K televizyonu da Dolby Vision HDR ve BDA-HDR (Blu-ray oynatıcılar için HDR teknolojisi) bulunduruyor.

İçerik bulmak sorun

Her şey bir yana, 8K HDR televizyonda izlemek için bu çözünürlüğe sahip içerikler bulmak en büyük problem. Geçtiğimiz yıl Japon NHK televizyonu uydu üzerinden dünyanın ilk 8K çözünürlüklü yayınını yapmaya başladı ancak Japonca bilmeyenler için bu hizmetin pek bir önemi yok. Sharp ayrıca 8K yayınları algılayabilen alıcılar ve 8K çekim yapabilen kameralar ile bit ekosistem kurmayı amaçlıyor.

Yeni televizyon bu yıl içinde Çin ve Japonya’da, 2018 Şubat’ında ise Tayvan’da satışa sunulacak. Sharp 70 inçlik 8K televizyonunu Avrupa’da 8K monitör olarak pazarlamayı planlıyor. Bu ürünün satışı da Mart ayında başlayacak. Fiyat konusunda henüz bir açıklama yapılmış değil ancak 1 milyon Yen (yaklaşık 31 bin 600 Lira) gibi bir fiyat öngörülüyor.

Ürünün ABD’de ne zaman satışa çıkacağına dair bir bilgi yok ama Sharp’ın ana şirketi Foxconn ABD’nin Wisconsin eyaletinde 10 milyar Dolar değerinde bir LCD fabrikası kurmaya hazırlanıyor.

Kaynak: The Verge

Yeni teknolojilere ayak uydurmak için 4K televizyon satın aldıysanız size kötü bir haberimiz var: Sharp, 70 inçlik yeni Aquos 8K televizyonunu tanıttı. 7680 x 4320 piksel çözünürlüğe sahip televizyon, 1920 x 1080 çözünürlüklü full HD ekranlara göre 16 kat daha net görüntü sunuyor. Sharp bu çözünürlüğe 'nihai gerçeklik' (ultimate reality) adını veriyor. Televizyondaki bazı detaylar çıplak gözle bile seçilemiyor

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği