Huawei 8K çözünürlüklü, 5G altyapılı televizyon geliştiriyor

Ürettiği 5G çipleriyle bilinen ve daha önce televizyon üretmeyen Huawei'nin ilk televizyonunun 5G bağlantılı ve 8K çözünürlüklü olacağı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nikkei Asian Review, Huawei’nin dünyanın ilk 5G bağlantılı 8K çözünürlüklü televizyonunu ürettiğini ve televizyonun bu yıl içinde tanıtılacağını söyledi. Çinli teknoloji devi ürettiği 5G çipleri ile biliniyor ve televizyon alanına ilk kez giriş yapacak. 5G bağlantılı televizyon fikri şimdiye kadar pek gündeme gelmemişti ama bu tarz bir bağlantı kullanıcıların sanal gerçeklik gibi büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü içerikleri indirmesine yardımcı olabilir.

Huawei konu hakkında yorum yapmayı reddetti. ABD’de, ulusal güvenlik gerekçesiyle çoğu ürününü satamamasına rağmen Huawei Avrupa ve Asya’da popülerliğini gitgide artırıyor. Şirket 2017’de akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşti ve bu yılın sonuna kadar Samsung’u da geçip lider olmayı hedefliyor.

8K yarının teknolojisi

8K televizyon yayını hala oldukça az bulunsa da 4K televizyonlar yavaş yavaş standart haline gelmeye başladı. Bu da televizyon üreticilerinin bir sonraki büyük gelişmeye odaklanması anlamına geliyor. Sony’nin yeni PlayStation’ının 8K çözünürlüğü destekleyeceği tahmin ediliyor. Samsung ve Sony daha önce 70 bin Dolar’lık 8K çözünürlüklü televizyonlar geliştirmişti.

8K televizyonlar şu anda ortalama bir tüketici için çok pahalı olabilir ama zamanla bu da değişecektir. Daha fazla evde 5G bağlantılı akıllı ev aletleri kullanılmaya başladığında 5G’li bir akıllı televizyon, diğer cihazların bağlandığı bir merkez olarak kullanılabilir. 5G’li televizyonlar diğer cihazlar için bir bağlantı aktarıcısı rolü de üstlenebilir.

Kaynak: Engadget

Nikkei Asian Review, Huawei'nin dünyanın ilk 5G bağlantılı 8K çözünürlüklü televizyonunu ürettiğini ve televizyonun bu yıl içinde tanıtılacağını söyledi. Çinli teknoloji devi ürettiği 5G çipleri ile biliniyor ve televizyon alanına ilk kez giriş yapacak. 5G bağlantılı televizyon fikri şimdiye kadar pek gündeme gelmemişti ama bu tarz bir bağlantı kullanıcıların sanal gerçeklik gibi büyük boyutlu ve yüksek çözünürlüklü içerikleri indirmesine yardımcı olabilir. 5G'li televizyonlar diğer cihazlar için bir bağlantı aktarıcısı rolü de üstlenebilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği