Otomobiller için ilk 5G altyapılı donanımı Huawei üretecek

Huawei, Şangay Otomobil Fuarı'nda yeni nesil akıllı otomobillere hızlı ve yüksek kaliteli 5G internet erişimi sağlayacak 5G modülünü tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei, Pazartesi günü otomotiv endüstrisi için geliştirilmiş ilk 5G iletişim donanımını tanıttı. Şirket dünya çapında 5G teknolojisi için kilit bir tedarikçi olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Huawei MH5000 olarak adlandırdığı modülün, Ocak ayında tanıtılan Balong 5000 5G çipi üzerine kurulduğunu belirtti. Açıklamada “Bu çip temel alınarak Huawei dünyanın ilk yüksek hızlı ve yüksek kaliteli 5G otomobil modülünü geliştirdi.” denildi. Modül geçtiğimiz hafta başlayan ve Perşembe günü sona eren Şangay Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

Huawei otomobillere 5G getirmeye kararlı

Huawei “Geleceğin akıllı otomobil taşımacılığı için önemli bir iletişim ürünü olarak bu 5G otomobil modülü otomotiv endüstrisinin 5G çağına ulaşmasını sağlayacak.” dedi. Modülün, bu yılın ikinci yarısında otomotiv sektöründe 5G ağı teknolojisinin ticarileşmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Huawei son yıllarda internete bağlı akıllı otomobiller için Şangay, Şenzen ve Wuxi gibi Çin şehirlerinde çeşitli teknolojileri deniyordu ve FAW, Dongfeng, Changan gibi otomobil üreticileri ile bir dizi iş birliği anlaşması imzalamıştı.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan şirket yeni nesil 5G ağlar için süren küresel yarışta liderliği elde etmek için çabalıyor ancak ABD’nin şirkete yönelik casusluk iddiaları Huawei’nin yarışta yara almasına sebep oluyor. Huawei ABD’nin iddialarını defalarca reddetti.

Kaynak: Reuters

Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei, Pazartesi günü otomotiv endüstrisi için geliştirilmiş ilk 5G iletişim donanımını tanıttı. Şirket dünya çapında 5G teknolojisi için kilit bir tedarikçi olmak için çalışmalarını sürdürüyor. Huawei MH5000 olarak adlandırdığı modülün, Ocak ayında tanıtılan Balong 5000 5G çipi üzerine kurulduğunu belirtti. Açıklamada "Bu çip temel alınarak Huawei dünyanın ilk yüksek hızlı ve yüksek kaliteli 5G otomobil modülünü geliştirdi." denildi. Modül Şangay Otomobil Fuarı'nda tanıtıldı. Huawei bir süredir akıllı otomobillere internet sağlamak için Çin'in çeşitli şehirlerinde, Çinli otomobil üreticileri ile çalışmalar yürütüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği