Çin Hükümeti The Guardian’a erişimi engelledi

Çin’de Washington Post, Wikipedia, NBC ve Huffington Post sitelerinden sonra Guardian’a da erişim yasaklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiltere merkezli The Guardian’ın web sitesi Çin’de engellendi. Çin, Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 30’uncu yıldönümü yüzünden son zamanlarda, başta uluslararası medya üzerinde olmak üzere, internet sansür ve yasaklarını sıklaştırmıştı.

Guardian sansürünün de Tiananmen Katliamı yüzünden yapıldığı tahmin ediliyor zira gazetenin hem basılı hem de dijital formatlarında katliamla ilgili detaylı bir haber bulunuyor. Pekin’deki İngiltere Konsolosluğu, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın adına bu hafta yaptığı bir açıklamada katliamı anmıştı ancak bu açıklamanın daha sonra yerel sosyal medya platformlarından silindiğini bildirildi.

Tiananmen’de ne olmuştu?

1989 yılında Pekin’in Tiananmen Meydanı’nda yapılan öğrenci protestoları şiddet uygulanarak bastırılmış; protesto sonrası da herhangi bir tartışmayı engellemek adına sert önlemler almıştı. Bu önlemler bu sene artarak sürüyor. Konuyla ilgili erişimi engellenen diğer uluslararası hesaplar arasında Washington Post, NBC ve HuffPost yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter da, Çin hükümetini protestolarla ilgili eleştirdiği tweet’ler yüzünden bazı Twitter hesaplarını kapatmış ancak bunun ‘yanlışlıkla’ olduğunu söyleyerek özür dilemişti.

Kaynak: The Guardian

The Guardian’ın web sitesi Çin’de engellendi. Çin, Tiananmen Meydanı Katliamı'nın 30’uncu yıldönümü yüzünden son zamanlarda, başta uluslararası medya üzerinde olmak üzere, internet sansür ve yasaklarını yoğunlaştırmıştı. Guardian sansürünün de Tiananmen Katliamı sebebiyle yapıldığı tahmin ediliyor zira gazetenin hem basılı hem de dijital formatlarında katliamla ilgili detaylı haberler bulunuyor. Pekin’deki İngiltere Konsolosluğu, Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’ın adına bu hafta yaptığı bir açıklamada katliamı anmıştı ancak bu açıklamanın daha sonra yerel sosyal medya platformlarından silindiğini bildirildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği