Google Maps’in park hizmeti

Google Maps'e eklenen yeni özellik sayesinde kullanıcılar artık araçlarını park ettikleri yeri uygulamaya kaydederek daha sonra aracı kolayca bulabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Büyük bir şehrin sokaklarında ya da dev bir alışveriş merkezi otoparkında aracınızı nereye park ettiğinizi unutmanız oldukça kolay. Bu probleme çözüm bulmak için Google Maps yeni bir özellik getiriyor. Şimdilik sadece Android kullanıcılarının erişebildiği beta versiyonu, aracınızı nereye park ettiğinizi size hatırlatıyor.

Özellik, öncelikle aracı park ettiğiniz noktada, mavi nokta ikonuna dokunarak konumunuzu belirlemenizi sağlıyor. Daha sonra “Park noktasını kaydet” seçeneği ile bu noktayı uygulamaya kaydedebiliyorsunuz. Ancak park noktasını kaydetme seçeneği sadece Google Maps’e, Google hesabı ile giriş yapan kullanıcılara görünüyor.

Konumu kaydetme ve not alma

Aracınızın konumunu kaydettikten sonra dilerseniz bu kaydın yanına not alabilir (park ettiğiniz kat vs.), burada ne kadar süre boyunca park edebileceğinizi belirten bir zamanlayıcı ayarlayabilir, hatta konumu size hatırlatacak fotoğraflar çekip uygulamaya kaydedebilirsiniz.

Zamanlayıcı ayarlama ve fotoğraf ekleme

Apple Maps’te de var

Aslında iOS üzerindeki Apple Maps’in de benzer bir uygulaması bulunuyor ancak bunun için telefonunuzun aracınıza Bluetooth aracılığıyla bağlanması gerekiyor. Bu sayede uygulama konum kaydetme işlemini otomatik olarak gerçekleştirebiliyor. Apple Maps üzerinde de not ve fotoğraf ekleme özelliği bulunuyor.

Google Maps’in park yeri özelliğinin iOS versiyonuna ne zaman ekleneceği bilinmiyor.

Google Latitude geri döndü

Öte yandan Google, 2009’da tanıttığı ancak daha sonra kullanımını durdurduğu konum paylaşım özelliği Google Latitude’u ‘gerçek zamanlı konum paylaşımı’ adıyla yeniden kullanıma soktu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar diğer kullanıcılardan konum talep edebilecek. Talebin kabulü halinde kullanıcının yaklaşık konumu Google Maps üzerinden görüntülenebilecek. Kullanıcılar konum paylaşmayı diledikleri zaman durdurabilecek ya da sadece belirli bir süreliğine konum paylaşmak için zamanlayıcıyı çalıştırabilecek.

Bir noktadan başka bir noktaya seyahat eden kullanıcılar, sadece o anki konumlarını değil, gittikleri rotayı da paylaşabilecek. Böylece hedef noktasına ne zaman ulaşılacağı da yaklaşık olarak belirlenebilecek. Diğer kullanıcılar, rota üzerinde hangi noktada olunduğunu görebilecek. Google ‘gerçek zamanlı konum paylaşımı’ uygulamasını bir sürpriz parti organizasyonuyla anlattı:

Kaynak: Mashable, Ars Technica

Google Maps aracı park ettiğiniz noktada, mavi nokta ikonuna dokunarak konumunuzu belirlemenizi sağlıyor. Daha sonra "Park noktasını kaydet" seçeneği ile bu noktayı uygulamaya kaydedebiliyorsunuz. Aracınızın konumunu kaydettikten sonra dilerseniz bu kaydın yanına not alabilir (park ettiğiniz kat vs.), burada ne kadar süre boyunca park edebileceğinizi belirten bir zamanlayıcı ayarlayabilir, hatta konumu size hatırlatacak fotoğraflar çekip uygulamaya kaydedebilirsiniz.

3 Yorum

  • Park edilen araç bulma ile ilgili symbian isletim sisteminde yıllar öncesinde uygulamalar vardı diye hatırlıyorum.

  • beta versiyonunu kurdum ancak park yerini kaydetme özelliği çıkmadı. belki Türkiye’ye henüz açılmamıştır, bilemiyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği