Youtube ek açıklamaları kaldırıyor

Youtube, yayıncılar için geliştirdiği Kartlar ve Bitiş Ekranları adlı ürünlerini ön plana çıkarmak için bazı değişikliklere gidiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youtube, yayıncıların hayranlarına daha kolay ulaşabilmesi ve videoları etkileşimli hale getirebilmesi için geliştirdiği Kartlar ve Bitiş Ekranları adlı ürünlerini ön plana çıkarmak için bazı değişikliklere gidiyor. Video üzerinde görünen ek açıklamalar ise bu değişikliklerin ardından kullanımdan kaldırılacak.

Yayıncılar artık videolarına ekledikleri kartlar ve bitiş ekranları ile takipçileri arasında oylama yapabiliyor, takipçileri ürünlerine gönderebiliyor ya da yeni videolar önerebiliyor. Mobil dostu bu ürünler, ek açıklamalardan çok daha kullanışlı olmaları ile dikkat çekiyor. Youtube zaman içinde bu ürünleri daha etkili hale getirdi. Yayıncılardan gelen talepler doğrultusunda artık kartlar bir çalma listesi içindeki bir videoya link verebiliyor. Yine yayıncıların talebiyle birlikte, bitiş ekranları bir videodan kopyalanıp başka videolara yerleştirilebiliyor.

Bu ürünlerin kullanımının artmasıyla birlikte, ek açıklamaların kullanımının yüzde 70’in üzerinde bir düşüş gösterdiğini belirten Youtube, bu sebeple Ek Açıklama Editörü’nü 2 Mayıs’tan itibaren tamamen kaldıracağını açıkladı. Yayıncılar bu tarihten itibaren videolarına yeni ek açıklama ekleyemeyecek ya da mevcut notları düzenleyemeyecek. Bu tarihten önce yerleştirilen ek açıklamalar ise olduğu gibi kalacak. Yayıncılar dilerse bu ek açıklamaları silebilecek ancak düzenleme seçeneği bulunmayacak.

Mobil odaklı değişim

Değişimin en önemli sebeplerinden birisi, ek açıklamaların mobilde çalışmaması. 2008 yılında, henüz mobil devrim yaşanmamışken ortaya çıkan ek açıklama editörü, o dönem masaüstünden izlenen videolar için ideal bir araçtı. Ancak günümüzde Youtube izleyicilerinin yüzde 60’ı mobil cihazlarla erişim sağladığı için, ek açıklamalar artık kullanıcıların çoğunluğuna bile erişemiyor.Bitiş ekranları ve kartlar ise bu görevi her platformda yerine getirebiliyor.

Bitiş ekranları ve kartlar, ek açıklamalara göre yedi kat daha fazla etkileşim sağlıyor. Kullanıcılar ek açıklamaları çok sevmiyor. Tıklanan her bir ek açıklama için 12 ek açıklama kapatılıyor. Pek çok kullanıcı, ek açıklamaları tamamen kapatmayı tercih ediyor.

Bitiş ekranlarını oluşturmak artık daha kolay. Yayıncılardan gelen talepler üzerine bitiş ekranı ekleme işlemi, geçmişe göre 10 kat daha hızlı hale getirildi. Ayrıca diğer videoların bitiş ekranlarını olduğu gibi aktarabilme özelliği de bu araçları kullanmayı daha kolay hale getiriyor.

Kaynak: Youtube

Youtube, yayıncıların hayranlarına daha kolay ulaşabilmesi ve videoları etkileşimli hale getirebilmesi için geliştirdiği Kartlar ve Bitiş Ekranları adlı ürünlerini ön plana çıkarmak için bazı değişikliklere gidiyor. Video üzerinde görünen ek açıklamalar ise bu değişikliklerin ardından kullanımdan kaldırılacak. Yayıncılar artık videolarına ekledikleri kartlar ve bitiş ekranları ile takipçileri arasında oylama yapabiliyor, takipçileri ürünlerine gönderebiliyor ya da yeni videolar önerebiliyor. Mobil dostu bu ürünler, ek açıklamalardan çok daha kullanışlı olmaları ile dikkat çekiyor. Youtube zaman içinde bu ürünleri daha etkili hale getirdi. Yayıncılardan gelen talepler doğrultusunda artık kartlar bir çalma listesi içindeki bir videoya link verebiliyor. Yine yayıncıların talebiyle birlikte, bitiş ekranları bir videodan kopyalanıp başka videolara yerleştirilebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği