Haftanın Özeti: 127

27 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım / İnovasyon

Bilgisayar ve elektronik alanlarında yaşanan gelişmeler sonucunda ortaya çıkan beyin-bilgisayar arayüzü (BCI) sayesinde artık insan düşüncesiyle hayvanları, makineleri ya da insansı robotları kontrol etmek mümkün. Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) tarafından yürütülen son araştırma, bir kaplumbağanın hareketlerini insan düşüncesi ile uzaktan kontrol edebilen bir teknoloji geliştirdi. Araştırmada kaplumbağa tercih edilmesinin sebebi, bu türün bilişsel yetenekleri ve farklı dalga boylarındaki ışığı tanıyabilmesi. BCI; konumlama sistemleri, artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojileri gibi çeşitli alanlarda kullanılabileceği gibi, keşif ve gözetleme amaçlarıyla askeri cihazlar için kullanımı da değerlendirilebilir.

İsviçreli bilimciler tarafından üretilen elektrikli tekerlekli sandalye Scewo, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor. Scewo’nun dengede kalma teknolojisi, cihazın olduğu yerde dönebilmesini ve hiçbir yere takılmadan kaldırımlardan geçebilmesini sağlıyor. Büyük tekerlekler ise engellerin üzerinden kolayca geçilmesine imkan veriyor. Cihazın küçük boyutu, tüm kapılardan kolayca geçmesini ve kapalı alanlarda da hareket edebilmesini sağlıyor. Scewo’nun en dikkat çekici özelliği ise merdiven tırmanabilmesi.

Mercane Wheels Transboard şehir içi kullanıma uygun yeni bir kişisel ulaşım aracı. Transboard, her türlü yol koşulunda güvenle sürülebiliyor, kendinden katlanma özelliği sayesinde tek bir hareketle katlanabiliyor. Bu haliyle tekerlekli valize benzeyen araç çekilerek rahatlıkla taşınabiliyor. Motorlu bir scooter’ı andıran Transboard, kendi kendini dengeliyor, böylece özel komutlara ya da eğitime ihtiyaç olmadan herkes tarafından kolaylıkla kullanılabiliyor.

Teknoloji ışık hızında ilerliyor, ancak o sevdiğimiz eski pizzalar yakın zamanda değişecek gibi durmuyor. Öte yandan, pizzanın size teslim edilme yöntemini değiştirmek için şirketler var gücüyle çalışıyor. Geçmişte, pizzayı yolda teslimat kamyonunda pişiren ya da robot ile teslimat yapan şirketleri görmüştük. Dünyaca ünlü pizza zinciri Domino’s şimdi otonom robotla teslimatı Almanya’ya getiriyor. Estonyalı robot girişimi Starship Technologies ile işbirliği yapan Domino’s, bu yıl içinde Almanya’nın Hamburg kentinde robotla teslimatlara başlayacak.

Hollanda Havacılık Merkezi ile işbirliği içinde çalışan Hollandalı Bilimci Henk Hesselink ‘sonsuz pist’ adını verdiği tasarımıyla havaalanlarının etrafına 360 derecelik bir pist yerleştirmeyi hedefliyor. 3,2 kilometreden daha geniş çapıyla, çember şeklindeki pist, uçakların her açıdan iniş ve kalkış yapabilmesini sağlayacak. Böylece pilotlar, belirli bir yönden esen rüzgara karşı kalkış yapmak zorunda kalmayacak.

Aynı anda üç uçak iniş ve kalkış yapabileceği için uçaklar pist sırası beklemekten de önemli ölçüde kurtulacak.

Amazon’un Kaliforniya’da sadece davetlilere özel gerçekleştirdiği robotik konferansında drone’la teslimatın ilk tanıtımı başarıyla gerçekleştirildi. Eğer Amazon bu konsepti uygulamaya sokmaya karar verirse düzenleyici makam onayı alması zorunlu. Çünkü otonom drone’larla teslimat ABD’de henüz yasak.

https://www.youtube.com/watch?v=8YoBqlltIzM

Sesten 2 kat hızlı uçaklar üretmek için çalışan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Boom Supersonic adlı girişim, 33 milyon Dolarlık yatırımla ilk test uçağını geliştiriyor.[/inlinetweet] Şirket bu uçakla New York – Londra arası transatlantik uçuşları 3 saat 15 dakikaya indirmeyi planlıyor. Şu anda bu hat üzerindeki seferler bu sürenin iki katından daha fazla zaman alıyor. Ürettiği uçakları anlaşmalı havayolu şirketlerine satmayı planlayan Boom, New York – Londra uçuşlarının kişi başına 2 bin 500 Dolar (yaklaşık 9 bin Lira) olacağını söyledi.

Tesla CEO’su [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Elon Musk Twitter’dan yaptığı açıklamalarla şirketin yeni otomobilleri hakkında bazı bilgileri paylaştı.[/inlinetweet] Musk, yeni Model 3 sadece arkadan itişli ilk elektrikli sedan otomobili olacağını ifade etti. Ayrıca Model 3’ün performans amacıyla bazı özelliklerden vazgeçeceğini belirten Musk, geliştirme aşamasındaki yeni Tesla Roadster ile ilgili de bazı bilgiler verdi.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Finans teknolojileri.
  3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

Yorumunuz: