Engelleri azaltan tekerlekli sandalye: Scewo

İsviçreli bilimcilerin ürettiği tekerlekli sandalye Scewo, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İsviçreli bilimciler tarafından üretilen elektrikli tekerlekli sandalye Scewo, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor. Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü ve Zürih Sanat Üniversitesinin ortak çalışmasıyla geliştirilen cihaz, engelliler için şehir hayatını çok daha kolay hale getiriyor.

Scewo’nun dengede kalma teknolojisi, cihazın olduğu yerde dönebilmesini ve hiçbir yere takılmadan kaldırımlardan geçebilmesini sağlıyor. Büyük tekerlekler ise engellerin üzerinden kolayca geçilmesine imkan veriyor. Cihazın küçük boyutu, tüm kapılardan kolayca geçmesini ve kapalı alanlarda da hareket edebilmesini sağlıyor.

Tasarımcılar Scewo’nun arayüzünü minimal bir şekilde tasarlamalarına rağmen herhangi bir özellikten feragat etmemiş. işlevsel tasarım, oturma pozisyonunda pek çok farklı düzenleme yapmaya izin veriyor.

Merdivenler sorun teşkil etmiyor

Scewo’nun en dikkat çekici özelliği ise merdiven tırmanabilmesi. Tekerlekli sandalye kullananlar için büyük sorun teşkil eden merdivenler, Scewo için düz bir yüzeyden farksız. Kauçuk paletler, merdivenlerin güvenli ve kolay bir şekilde tırmanılmasını sağlıyor. Paletlerin geniş yapısı, spiral merdivenlerde bile sorunsuz bir şekilde tırmanmaya imkan veriyor. Merdiven modunun açılık kapanması için tek bir butona basmak yeterli.

Denge teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde manevra yapabilen Scewo, dinamik sürüşü ile engelleri kolayca aşıyor. Kullanıcı bir joystikle ya da vücut ağırlığını kullanarak sandalyesini kontrol edebiliyor.

Farklı kullanım modları

Sürüş modunun dışında Scewo’nun dört farklı kullanım modu daha bulunuyor. Merdiven modu merdivenleri çıkmayı sağlarken, güvenli mod ise kullanıcı sandalyeye çıkarken Scewo’nun sabit durmasını sağlıyor. Ayrıca hareket edilmediği zamanlarda da cihazın rahat bir sandalye olarak kullanılması için bu mod tercih ediliyor.

Yüksek mod, cihazın altındaki küçük tekerler ve paletleri kullanarak cihazın yükseltilmesine imkan veriyor. Böylece kullanıcı, çevresindeki kişilerin göz hizasında durabiliyor ya da yüksekteki yerlere yetişebiliyor. Son olarak palet modu, kaygan zeminlerde Scewo’nun rahat hareket edebilmesi, büyük engellerin üzerinden ya da dik yokuşlardan rahatça geçebilmesi için sürtünmeyi artırıyor. Böylece sandalye bir tank gibi engel tanımadan ilerleyebiliyor.

Yüksek mod ile kullanıcı göz hizasında oturabiliyor.

Henüz prototip aşamasındaki sandalyenin geliştirilmesine devam ediliyor. Ekip, Patreon üzerinden topladığı bağışlarla Scewo’yu seri üretime hazır hale getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Scewo

İsviçreli bilimciler tarafından üretilen elektrikli tekerlekli sandalye Scewo, kompakt yapısı ve merdiven tırmanabilen sistemiyle fiziksel engelleri ortadan kaldırıyor. Scewo'nun dengede kalma teknolojisi, cihazın olduğu yerde dönebilmesini ve hiçbir yere takılmadan kaldırımlardan geçebilmesini sağlıyor. Büyük tekerlekler ise engellerin üzerinden kolayca geçilmesine imkan veriyor. Cihazın küçük boyutu, tüm kapılardan kolayca geçmesini ve kapalı alanlarda da hareket edebilmesini sağlıyor. Scewo'nun en dikkat çekici özelliği ise merdiven tırmanabilmesi. Kauçuk paletler, merdivenlerin güvenli ve kolay bir şekilde tırmanılmasını sağlıyor. Paletlerin geniş yapısı, spiral merdivenlerde bile sorunsuz bir şekilde tırmanmaya imkan veriyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği