Sibernetik organizma olimpiyatları

İsviçre'nin Zürih şehrinde düzenlenen Sibatlon adlı etkinlikte, elektrikli protez kullanan sporcular engellerle dolu parkurlarda mücadele edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Olimpiyatlar insan vücudunun sınırlarını test eden etkinlikler olarak yüzyıllardır gerçekleştiriliyor. Paralimpik oyunları ise vücudunun bazı bölümlerini tam kapasitesiyle kullanamayan kişilerin yeteneklerini nasıl geliştirebildiğini gösteriyor. İsviçre’de bu yıl ilki düzenlenecek olan Sibatlon (Cybathlon) ise makinelerin insanları ne kadar geliştirebildiğinin göstergesi olacak.

Engelli katılımcıların protez cihazlarını en etkili şekilde kullanabilmesi ve günlük görevleri başarıyla tamamlaması amacıyla düzenlenen Sibatlon, insan makine uyumunu test eden yarışlardan oluşuyor. Etkinlikteki yarışmalar altı farklı kategoride ele alınıyor: Elektrikli kol protezleri yarışı, elektrikli bacak protezleri yarışı, elektrikli dış iskelet (exoskeleton) yarışı, elektrikli tekerlekli sandalye yarışı, işlevsel elektrik uyarımı bisikleti yarışı ve beyin bilgisayar arayüzü yarışı.

cybathlon

Engelli parkurlarda yarışılacak

Sibatlon’un en önemli özelliği, olimpiyatlar gibi steril ortamlarda maksimum performansı almaya çalışmak yerine, günlük hayatta karşılaşılabilecek engelleri içeren bir parkur üzerinde yarışlar düzenlenmesi. Asıl amaç performansı değil işlevselliği ölçmek olduğu için yarışlar da bu çerçevede gerçekleştiriliyor.

Örneğin bacak protezi yarışında pilotlar (Sibatlon’da katılımcılara pilot deniyor) aralıklarla dizilmiş taşlar üzerinden sekerek ya da merdiven çıkarken yük taşıyarak yeteneklerini sergiliyor. Burada önemli olan hem pilotun koordinasyon yeteneği hem de protez olarak kullanılan cihazın işlevselliği. Pek çok spor karşılaşmasında sporcuların kullandıkları aksesuardan güç alması istenmez. Ancak Sibatlon bu durumu teşvik ediyor. Bu bakımdan Sibatlon’u bir motor sporu olarak görmek daha doğru olabilir. Çünkü hem pilotun hem de aracın performansı yarışın sonucuna etki ediyor.

Cihazlar üniversitelerde geliştiriliyor

Yine de üreticiler motor sporlarındaki gibi milyar dolarlık şirketler değil. Sibatlon’a katılan protez üreticilerin sadece dörtte biri profesyonel şirketlerden oluşuyor. Geri kalanı ise üniversiteler ve araştırma merkezlerinin ürettiği, henüz seri üretime sunulmamış cihazlar.

Bu hafta sonu düzenlenecek olan Sibatlon’u kendi web sitesi üzerinden canlı izlemek mümkün. İsviçre’nin Zürih şehrinde gerçekleşen yarışmaların arasında, engelli dansçıların gösterileri de sergilenecek. Etkinlikler 8 Ekim cumartesi günü TSİ 10:45’te başlayacak.

Kaynak: Extreme Tech

Olimpiyatlar ve paralimpik oyunlarının ardından şimdi de elektrikli protez kullananlar için siborg olimpiyatları düzenleniyor. Sibatlon adı verilen etkinlikte engelli sporcular kullandıkları elektrikli protezlerle, günlük hayattaki engelleri temsil eden engeller barındıran parkurlarda yarışacak. 8 Ekim günü düzenlenecek etkinlik internet üzerinden canlı izlenebilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği