BMW olimpik yüzücülere yol gösteriyor

Kulağa ilginç gelse de, Alman otomotiv şirketi BMW, otonom araçlar için geliştirdiği teknolojisiyle ABD olimpik yüzme takımına yardımcı oluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her saniyenin önem arz ettiği Olimpiyat oyunlarının yüzme dalında, ABD takımının altın madalya kazanma konusunda güçlü bir destekçisi var: Alman bir otomotiv şirketi.

Bayerische Motoren Werke AG ya da kısaca BMW, aslında otonom araçları için ürettiği bir teknolojiyi, Olimpiyat yüzücülerinin performanslarını artırmak için gereken teknikleri incelemek için kullanıyor. BMW’nin yayaları ve diğer araçları tespit etmek için kullandığı LED ışıkların aynısı, yüzücülerin kol ve bacaklarına yerleştirilerek hareketleri analiz ediliyor.

ABD yüzme takımı koçlarından Russell Mark, “Bu teknoloji, vücut için faydalı olacak farklı açıların belirlenmesine yardım ediyor.” diyor.

Olimpiyatlarda yenilikçi teknolojiler

Bu LED temelli yazılım, koçların yüzücülere anında müdahale etmesini sağlıyor. BMW’nin Rio Paralimpik için çıkardığı tekerlekli sandalye ile birlikte bu LED temelli yazılım, bu seneki Olimpiyat Oyunları’nda görülen yenilikçi teknolojiler arasında.

Michael-Phelps

Oyunların 4. Günü sona erdiğinde, ABD’nin yedisi altın olmak üzere 18 tane madalyası olmuştu. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan yarışları düşündüğümüzde, madalyaların sayısı artacak gibi görünüyor. BMW’nin Kuzey Amerika pazarlama başkan yardımcısı olan Trudy Hardy, “Atletlere sorarsanız, zafere giden yolda saniyelerin değil milisaniyelerin bile kıymetli olduğunu söyleyeceklerdir.” diyor.

BMW’nin Amerikalıların yüzme kategorisine hükmetmesine yardım etmesi olayına gelince ise, Hardy şirketin dünyanın çeşitli yerlerinde farklı girişimleri olduğunu, ancak farklılıkların takımlar için oluşturulan teknolojileri koruduğunu belirtti.

Kaynak: Bloomberg

Alman otomotiv markası BMW, 2016 Olimpiyat Oyunları’nda ABD’nin destekçisi. Arabalarında, yayaları veya diğer araçları tespit etmek için kullandıkları LED ışıklı sistemin aynısını yüzücülerin hareketlerini kontrol etmek için kullanıyorlar. Bu sistem sayesinde, koçlar yüzücülere anında müdahale ederek geri dönüt verebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği