Tek kollu kemancı

Manami Ito 2004 yılında kolunu kaybettikten sonra önce hemşire daha sonra yüzücü daha sonra da kemancı oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2004 yılında Japon hemşirelik öğrencisi Manami Ito sağ kolunu bir trafik kazasında kaybettiğinde hayallerini askıya almaya karar vermişti. Ancak yeni yapay kolunu almaya gittiğinde benzer sakatlıklara sahip kişilerin basketbol oynayabildiğini gördü. Bu manzara Ito’ya ilham verdi ve engelleri aşarak kendine yeni hedefler koymaya karar verdi.

33 yaşındaki Ito kazadan bu yana Japonya’daki ilk protezli hemşire oldu ve dünyaca ünlü bir paralimpik yüzücü olmayı başardı. Bunlarla da yetinmeyen Ito yeteneklerine bir yenisini ekledi ve keman çalmayı öğrendi.

İki yılda öğrendi

Özel olarak üretilen protez yayı sayesinde Ito yaylı çalgısını müthiş bir beceriyle çalabiliyor. Genç kadın bir Facebook gönderisinde, kullandığı yayın oldukça hafif olduğunu ve 2016’nın Ekim ayından bu yana keman çaldığını söylüyor. Şimdi, yaklaşık iki yılın ardından Ito protez yayı sayesinde yeteneklerini dünyayla paylaşmaya başladı.

Ito’nun yenilikçi keman yayı, yapay uzuvların kişiye göre düzenlenmesi alanındaki örneklerden sadece biri. Dövme tabancasından kara tahtaya kadar bir çok farklı şekilde kullanılan protez uzuvlar, yaratıcı beyinler için bir engel değil, yeni uygulama alanları haline geliyor.

Kaynak: My Modern Met

2004 yılında Japon hemşirelik öğrencisi Manami Ito sağ kolunu bir trafik kazasında kaybettiğinde hayallerini askıya almaya karar vermişti. Ancak yeni yapay kolunu almaya gittiğinde benzer sakatlıklara sahip kişilerin basketbol oynayabildiğini gördü. Bu manzara Ito’ya ilham verdi ve engelleri aşarak kendine yeni hedefler koymaya karar verdi. Ito önce Japonya’nın ilk protezli hemşiresi oldu. Daha sonra paralimpik oyunlarında Japonya’yı yüzme alanında temsil etti. Ito şimdi de kendisine özel hazırlanan protez keman yayı ile keman çalıyor ve konserler veriyor.Yorumunuz: