USB girişli, drone’lu protez kol

İngiltere’de engelli bir oyunsevere, Metal Gear Solid oyunundan esinlenilerek üzerinde USB, ekran, ışık ve drone bulunan bir protez kol takıldı.

  • Londralı bir oyunsever olan James Young’a, kazada kaybettiği kolunun yerine oyun şirketi Konami sponsorluğunda biyonik bir kol yapıldı.
  • Metal Gear Solid oyunundan esinlenilerek yapılan kolun üzerinde USB girişi, dijital ekran, ışık düzeneği ve küçük bir drone bulunuyor.

metal_gear_man.0.0

Geçtiğimiz günlerde, gözün içine enjekte edilmesi planlanan lenslerden bahseden bir haber yayınlamıştık. Bunun dışında omuriliğe yerleştirilen titanyum doku ile kemiklerin yeniden büyümesinin sağlanması ya da tüm vücudu bir ekrana dönüştüren elektronik deri gibi insan vücudunu değiştiren ve geliştiren pek çok yeni teknoloji üretiliyor. Her yeni teknolojiyle, bir siborga (cyborg) dönüşmeye bir adım daha yaklaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir oyunsevere takılan biyonik kol, bu teknolojilerin nereye kadar gidebileceğinin bir göstergesi.

4 yıl önce James Young bir tren kazasında bir kolunu ve bacağını kaybetti. Bu kaza James’in pek çok yeteneğini kaybetmesine sebep oldu. Ancak onu en çok etkileyen durumlardan birisi artık oyun oynayamamasıydı. Kazanın ardından Playstation 4 oyun konsolunu bir eli ve dişleriyle kontrol ederek oynamaya çalışan James, Japon oyun firması Konami‘nin protez kol için engelli oyunseverleri aradığını öğrenince derhal başvurdu.

60 adet başvurunun arasından seçilen James, Konami’nin dünyaca ünlü oyunu Metal Gear Solid‘den esinlenerek tasarlanacak olan bilim kurgu görünümlü protez kol için seçildi. Protez tasarımcısı Sophie De Oliviera Brata  tarafından yürütülen projede Brata’nın Alternatif Uzuv Projesi‘ne Open Bionics adlı bir diğer protez şirketi eşilik etti. Kolun ucuna takılacak olan el, Open Bionics tarafından 3D yazıcıda üretildi. Tasarım aşamasında James’in fikri de alındı.

Bir insandan daha üstün

60 bin sterlin (260 bin lira) değerindeki karbon fiber kol, James’in kaslarından gelen sinyallerle kontrol ediliyor. James kolu kullanarak el sıkışabiliyor, alışveriş poşetlerini taşıyabiliyor hatta yerden bozuk parayı bile alabiliyor. Üstelik kolun elektronik olması pek çok özelliğin eklenebilmesine de olanak sağlıyor. James yeni kolunun üzerindeki ekrandan kendisine gelen bildirimleri takip ediyor, kolunu bir fener gibi kullanabiliyor, USB portundan telefonunu şarj edebiliyor hatta kolunun üzerinde bulunan bir drone’u bile kullanabiliyor.

Protez kolun 4,7 kg ağırlığında olması ve kullanılması için çok fazla jel gerektirmesi sebebiyle James kolunu gün boyunca kullanamıyor. Yine de bu cihaz, insan vücudunun yapamadığı şeyleri yapabilmesi açısından, James’i sıradan insanlardan daha üstün kılıyor. Kol şu anda kullanılabilir durumda olmasına rağmen uzmanlar kolu geliştirme çalışmalarına devam ediyor. İleride kol ile birlikte James’in yeteneklerinin de geliştirilecek olması, insan-robot birleşimi bakımından heyecan verici bir gelişme.Bir yanıt

Yorumunuz: