Haftanın Özeti: 82

16 – 22 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

  • Mayıs başında parti içinde iyice belirginleşen anlaşmazlıklar sebebiyle hükümet ve partideki görevinden ayrılma kararı alan Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Başbakanı Ahmet Davutoğlu‘nun yerine AKP Genel Başkanı ve Başbakan olarak seçilecek isim bu hafta belli oldu. 22 Mayıs tarihinde (bugün) gerçekleştirilecek kongreye tek aday olarak katılacak Binali Yıldırım Türkiye Cumhuriyeti’nin -en karışık dönemlerinden birinde- Başbakanlık ve Genel Başkanlık görevini üstlenecek. Yıldırım, Davutoğlu hükümetinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev alıyordu. Binali Yıldırım’a dair önemli ayrıntılardan biri de AKP’nin Kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 yıllık yol arkadaşı olması.

  • TBMM gündemindeki ağırlığını sürekli arttıran ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yargıya gönderin, bedeli neyse ödesinler” yorumuyla iyice hararetlenen milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması teklifi bu hafta gerçekleştirilen oylamayla kabul edildi. HDP konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini açıklarken Avrupa Birliği’nden de konuyla ilgili endişe içeren tepkiler geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan gelinen noktayı “bunlar iyi günleri” şeklinde özetledi. Normal süreçte haklarında fezleke düzenlenen vekillerin (59 HDP Milletvekili’nin 50’si bu kapsamda). Olasılıklar arasında erken genel seçim de var (Anayasa’nın 78. maddesine göre Meclis’teki milletvekili sayısının yüzde 5’i kadar koltuk -bu durumda 28- boşalırsa 3 ay içinde ara seçime gidiliyor. Ancak bunun için bir önceki seçimlerin üstünden 30 ay geçmiş olması gerekiyor).

tbmm

  • Nobel ödüllü Türk Bilimci Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlere çok çalışmaları tavsiyesinde bulunarak, “Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var. Siz çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur” diye konuştu.
  • Spor Toto Süper Lig’de 2015-2016 sezonunun şampiyonu Beşiktaş, Vodafone Arena’da düzenlenen törenle kupasını kaldırdı. Spor Toto Süper Lig’de 2015-2016 sezonu şampiyonu olan ve kupayı 14. kez müzesine götüren Beşiktaş, başarısını görkemli bir şekilde kutladı.

https://www.youtube.com/watch?v=rlD_Kx8BcM8

  • Mısır Havayolları (EgyptAir)’e ait MS804 sefer sayılı Airbus A320 tipi Paris – Kahire uçağı Mısır hava sahasına girdikten 16 kilometre sonra, yerden 11 kilometre yükseklikte radardan kayboldu (düştü). Uçağın enkazı Yunanistan açıklarında bulundu sanıldı ancak sonradan bunun yanlış olduğu ortaya çıktı. Terör örgütü IŞİD’in üstlendiği saldırının terör eylemi sonucu düşürüldüğüne kesin gözüyle bakılıyor. Gelişmeler halen güncellenmeye devam ediyor.

Egyptair flight MS804 (20.05.2016)

  • Britanya sürücü belgelerinin Apple’ın Wallet uygulamasına depolanabilmesi için çalışma yürütüyor. Henüz deneme sürecindeki dönüşüm iOS cihazlardaki standart Wallet (Cüzdan) uygulamasını temel alıyor.

  • Fransa, 50’nin üzerinde çalışanı bulunan şirketlerin, çalışma saatleri dışında çalışanlarına e-posta göndermesini yasaklamaya hazırlanıyor. Bu yasakla birlikte, sürekli erişilebilir olan çalışanların stres seviyelerinin düşürülmesi ve daha mutlu bir çalışma ortamı sağlanması amaçlanıyor.

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

5 Yorum

  • Özetler yine çok hoş olmuş. Bir tavsiyem & Önerim olacaktı. Abi hafta içi durmadan sayfadaki yeniliklerin mail olarak gelmesinden dolayı bir çok kişiden mail aboneliklerini kaldırdıklarını duydum. Bu mail aboneliklerini hafta sonları yayınları ve hafta içi şeklinde ayırabiliyor muyuz? ya da sadece tüm özetin olduğu pazar günkü genel derlemeye üye olma şansı sunan bir uygulama var mı? Varsa daha iyi olur gibime geliyor. Not: Harikasın devam abi :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği