“Mesai dışında e-posta yasaktır!”

Fransız Parlamentosu'nda yapılan ön oylamada şirketlerin çalışma saatleri dışında e-posta göndermesinin yasaklanması talep edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa parlamentosunda yapılan ön oylamada, çalışma saatleri dışında ve hafta sonunda çalışanlara e-posta gönderilmesinin yasaklanması önerildi. Oylama sonucunda öneri kabul edilerek senatoya gönderildi. 50 ve üzeri çalışanı bulunan şirketleri kapsayan e-posta yasağıyla birlikte çalışanların stres seviyesinin düşürülmesi amaçlanıyor.

Cep telefonlarının ve internetin hayatımıza girmesi ile birlikte sürekli ulaşılabilir olarak yaşamaya başladık. Bu ulaşılabilirliğin çeşitli avantajları olsa da ailenizle ya da arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirirken patronunuzun size ulaşması pek hoş bir durum olmuyor. Çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalar da bu sürekli tetikte olma halinin çalışanların stres oranlarını tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkardığını gösteriyor.

Fransa parlamentosunun sosyalist üyesi Benoit Hamon, BBC’ye yaptığı açıklamada “Mesajlar, e-postalar bireyin yaşamını ele geçiriyor ve bir noktadan sonra çökmesine neden oluyor” diyerek bu yasayı neden gerekli gördüğünü ifade etti. Daha önce de Fransa ve Almanya’da benzer bir yasanın geçmesi için teklifte bulunulmuş ancak bu teklifler kabul edilmemişti. Fransa’da ön oylamanın kabul edilmesi bu alanda şimdiye kadar kaydedilen en önemli başarı.

Bilimciler destekliyor

Britanya’daki bazı üniversitelerle birlikte Digital Brain Switch (Dijital Beyin Değişimi) adlı bir bilimsel çalışmayı yürüten Gillian Symon, bu yasanın iş hayatı ve özel hayatı ayrıştırma görevini patronlara yüklemesini sevinçle karşıladığını belirtiyor. Symon, Dijital Beyin Değişimi projesinin, iş e-postalarına cevap vermenin çalışanlar üzerinde yıkıcı etkileri olduğunu ortaya çıkardığını ifade ediyor.

Ancak Symon ve projede görevli bir başka araştırmacı Jon Whittle, sadece e-postaları engellemenin yeterli olmayabileceği görüşünde. Asıl problemin sürekli çalışmayı gerektiren iş kültürü olduğunu belirten araştırmacılar, e-postaların engellenmesinin yeterince köklü bir değişim olmadığı görüşünde.

Şirketler müşteri kaybetmekten korkuyor

BBC’nin görüştüğü Gregory adlı bir yazılımcı ise bu yasanın işlerine zarar verebileceği görüşünde. Gregory “Çin, Hindistan ve ABD’deki yazılımcılarla yarış halindeyiz. Sürekli erişilebilir olmazsak bu müşterilerimizi kaybetmemize sebep olabilir. Başka ülkelerde böyle bir yasak yokken bizim bunu uygulamamız, kendi işimizi baltalamamız anlamına geliyor” diyerek endişelerini dile getirdi.

Whittle ise konu ile ilgili olarak, “Çalışanlarının refahına önem veren bir iş yeri daha kaliteli işler üretecektir. Mutlu ve stressiz bir iş gücü, mücadele alanında bir avantajı da beraberinde getirir. Sürekli ulaşılabilir olmak her zaman bunu sağlayamaz ayrıca en verimli çalışanların bir süre sonra tükenmesine ve kaybedilmesine sebep olabilir” diyerek yasayı savundu. Senatoya gönderilen yasa gözden geçirildikten sonra tekrar parlamentoya sunulacak. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Sosyalist Parti‘si bu yasanın en büyük destekçisi konumunda.

Fransa, 50'nin üzerinde çalışanı bulunan şirketlerin, çalışma saatleri dışında çalışanlarına e-posta göndermesini yasaklamaya hazırlanıyor. Bu yasakla birlikte, sürekli erişilebilir olan çalışanların stres seviyelerinin düşürülmesi ve daha mutlu bir çalışma ortamı sağlanması amaçlanıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği