Wikileaks, Emmanuel Macron’un e-postalarını yayımladı

Fransa Başkanı Emmanuel Macron'un kampanyasına ait olduğu ve WikiLeaks tarafından doğrulandığı iddia edilen 20 bin adet e-posta pazartesi günü yayımlandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fransa Başkanı Emmanuel Macron’un kampanyasına ait olduğu ve WikiLeaks tarafından doğrulandığı iddia edilen 20 bin adet e-posta pazartesi günü yayımlandı. İlk olarak Fransa’nın 7 Mayıs’taki başkanlık seçiminden iki gün önce yayımlanan e-postalar tartışmalara sebep olmuştu. Ancak 2016’da ABD Başkanlık seçiminde yaşananların aksine, e-posta sızıntıları Fransa’da çok az etkiye sahip oldu. Macron e-postalara rağmen Le Pen’i mağlup etmeyi başardı. Fransız medyası o dönem e-postalara karşı ihtiyatlı yaklaşırken WikiLeaks’in yeni hamlesi dikkati tekrar bu mesajlaşmalara çekebilir.

Kimin yaptığı bilinmiyor

Macron’un siyasi partisinden yapılan bir açıklamada WikiLeaks, bir istikrarsızlaştırma operasyonuna girişmekle suçlanmış ve olayın savcılara intikal ettirileceği belirtilmişti. Macron’un e-postalarının çalınmasında kimin rol oynadığı ise hala belirlenebilmiş değil.

Fransa siber güvenlik ajansı ANSSI Haziran ayında yaptığı açıklamada Macron’un kampanya e-postalarının herhangi bir kişi tarafından hacklendiğine dair bir veri bulunmadığı ve bunu herhangi birinin yapmış olabileceği ifade edilmişti.

“Mesajlaşmalar doğrulandı”

WikiLeaks, yayımlanan e-postaların DomainKeys Identified Mail (DKIM) imzaları kullanılarak doğrulandığını söyledi. Bu doğrulama yöntemi özellikle araştırmacılar ve gazeteciler tarafından e-postaları doğrulamak için sıkça kullanılmaya başlanmıştı.

WikiLeaks e-postaların geri kalanının da (yaklaşık 50 bin adet) bağlamı açıklamak adına yayımlanacağını duyurdu.

Kaynak: Associated Press

Fransa Başkanı Emmanuel Macron'un kampanyasına ait olduğu ve WikiLeaks tarafından doğrulandığı iddia edilen 20 bin adet e-posta pazartesi günü yayımlandı. İlk olarak Fransa'nın 7 Mayıs'taki başkanlık seçiminden iki gün önce yayımlanan e-postalar tartışmalara sebep olmuştu. Ancak 2016'da ABD Başkanlık seçiminde yaşananların aksine, e-posta sızıntıları Fransa'da çok az etkiye sahip oldu. Macron e-postalara rağmen Le Pen'i mağlup etmeyi başardı. Fransız medyası o dönem e-postalara karşı ihtiyatlı yaklaşırken WikiLeaks'in yeni hamlesi dikkati tekrar bu mesajlaşmalara çekebilir.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği