Ehliyetler iPhone’a yüklenecek

Britanya Sürücü ve Araç Lisansı Dairesi (DVLA) CEO'su attığı bir tweet ile Apple'ın Wallet uygulamasına yüklenmiş bir ehliyetin prototipini tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Britanya’daki sürücüler yakında sürücü belgelerini Apple’ın Wallet (Cüzdan) uygulamasında saklayabilecek. Birleşik Krallık Sürücü ve Araç Lisansı Dairesi (DVLA) CEO’su Oliver Morley, Twitter üzerinden paylaştığı görüntü ile bu gelişmenin haberini verdi.

Apple’ın Wallet uygulaması iOS cihazlarda Apple Pay kredi kartları ve ATM kartlarının yanı sıra, uçağa biniş kartı, bilet ve promosyon kartlarının da depolanmasında kullanılabiliyor. Görünüşe göre Birleşik Krallık hükumeti, Apple’ın Wallet API‘ını, kullanıcıların sürücü belgelerini de depolayabilmeleri için kullanmak için çalışma yürütüyor.

Bir başka tweet’te DVLA CEO’su Morley, uygulamanın şimdilik sadece bir prototip olduğunu ve ne zaman hazır olacağına dair net bir tarih bulunmadığını ifade etti. Ayrıca bu özelliğin sürücü belgelerinin yerine geçmeyeceğini, sadece bir eklenti olacağını ifade eden Morley önceliklerinin güvenlik olduğunun altını çizdi.

Bu özelliğin geliştirilmesi, Birleşik Krallık’ta yapılan son kanun değişiklikleri ile sürücü belgesi olarak kullanılan kağıt belgelerin kaldırılması ve fotoğraflı kartların kullanılması ile mümkün oldu.

Birleşik Krallık iPhone’u, sürücü belgelerini depolamak için kullanma konusunda adım atan ilk yönetim değil. Geçtiğimiz yıl ABD’nin Iowa eyaleti benzer bir çalışma yürütmüş ve bir pilot program başlatmıştı. O dönem Iowa’nın bu teknolojiyi geliştirmesine yardımcı olan MorphoTrust şirketi 20 farklı eyaletle de görüştüklerini ifade etmişti. Ancak DVLA’in uygulaması, bu işlem için Apple Wallet kullanan ilk uygulama olacak.

Britanya sürücü belgelerinin Apple'ın Wallet uygulamasına depolanabilmesi için çalışma yürütüyor. Henüz deneme sürecindeki dönüşüm iOS cihazlardaki standart Wallet (Cüzdan) uygulamasını temel alıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği