Haftanın Özeti: 80

2 – 8 Mayıs 2016 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.
Garanti Bankası’nın desteğiyle Pazar günleri saat 10:00’da yayımlanan haftalık özetler, genel gündemin koşturmacasında gözünüzden kaçan ancak haberdar olmanızda fayda olan gelişmeleri sıralar.

Genel Gündem

 • Türkiye’nin -uzun bir aradan sonra- geleneksel gündemine dönüşen terör saldırıları bu hafta da hız kesmedi. Geçtiğimiz haftasonu Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün önünde TNT yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda 2 polis memuru hayatını kaybetti. 19’u polis 23 kişi yaralandı. Yürütülen soruşturmada 32 kişi gözaltına alındı.

 • Bir süredir ipuçları hissedilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki gerginlik, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun Genel Başkan’ın (Davutoğlu’nun) yetkilerinin tırpanlamasıyla resmileşti. Haftabaşında yayılmaya başlayan Pelikan Dosyası adlı blogdaki iddiaların gölgesinde gerçekleşen bu gelişmenin ardından -beklenmedik bir hamleyle- Ahmet Davutoğlu Genel Başkanlık ve Başbakanlık görevlerini bıraktığını açıkladı. AKP 22 Mayıs tarihinde olağanüstü genel kurul ile yeni Genel Başkanı’ını seçecek. Davutoğlu’nun veda bildirisinde en dikkat çekici cümle “bu karar benim tercihim değildir” oldu.

 • İngiltere’nin başkenti Londra’da belediye başkanlığı seçimlerini İşçi Partisi’nin Müslüman kökenli adayı (1970 doğumlu) Sadiq Khan kazandı. Böylece iki dönemdir Muhafazakâr Parti’nin elinde olan Londra Belediyesi İşçi Partisi’ne geçmiş oldu. Seçimdeki en büyük rakibi Zac Goldsmith, Khan’ın halka seslenişi sırasında kürsüde sırtını dönerek protesto etti. BONUS BİLGİ 1: Londra’nın 2 dönemdir Başkanı olan Boris Johnson, Osmanlı’nın çöküş ve Türkiye Cumhuriyet’nin Kurtuluş Savaşı döneminde İngiliz saflarında -ve İttihat ve Terakki Cemiyeti karşısında- faaliyetler gösteren ve linç edilerek öldürülen Ali Kemal‘in (ABD doğumlu) torununun oğluydu. BONUS BİLGİ 2: Başkent Londra’da 3 milyon müslüman yaşıyor. Hatta bazı bölgelerde nüfusun yarısı müslümanlardan oluşuyor.
Londra'nın yeni Belediye Başkanı Sadiq Khan.
Londra’nın yeni Belediye Başkanı Sadiq Khan.
 • Birleşik Krallık’ta yapılması planlanan Hinkley C nükleer tesisinin toplam maliyetinin 35 milyar doları bulabileceği düşünülüyor. Uzmanlar nükleer santral inşaatının, alınması gereken güvenlik önlemleri sebebiyle bu kadar pahalıya mal olduğunu ifade ediyor. En pahalı yapılar listesinde ilginç örnekler yer alıyor.

hinkley-point-pa

 • Tarihin her döneminde popüler olan felaket hikayeleri günümüzde de ilgiyle takip ediliyor. Son dönemde çıkan başarılı örnekler de okunmaya değer. Günümüzün popüler felaketleri iklim değişikliği ve salgın hastalıklar. Zaten gerçek hayattaki gelişmelere göre en muhtemel senaryolar da bunlar gibi görünüyor. Dört bilim-kurgu yazarından dört senaryoya bakalım.

Post-Apocalypse-London

 • Gece yatamıyor, sabah kalkamıyorsanız; sebebi bulundu (büyük bir sürpriz!): cep telefonunuz! Uzmanlar cep telefonu ekranlarından yansıyan ışığın uykuyu tetikleyen melatonin salgılanmasını geciktirdiğinin altını çiziyor (Apple, mobil işletim sistemi iOS 9 ile buna yönelik ‘Night Shift’ özelliğini duyurmuştu). Bir diğer sorun ise telefonların yaydığı radyo dalgaları. Detaylar haberde.
 • E-spor olarak adlandırılan elektronik oyun turnuvaları geleneksel spor ve turnuvaların kanseri olarak kabul edilen ‘şike’ ile tanıştı. Oyun geliştiricisi Valve tarafından ortaya çıkarılan şikede Counter-Strike: Global Offensive oyuncusu 21 kişi 2015’teki turnuvada anlaşma yaparak sonuçları belirledi.

esports

 • Havacılık tarihinin en garip güvenlik paniği bu hafta yaşandı. 40 yolcusuyla uçuşa hazırlanan Qantas Havayolları’na ait bir uçakta yolculardan biri telefonundaki listede ‘Mobile Detonation Device’ (Mobil Patlatma Cihazı) adlı bir wifi erişim noktası görünce durumu yetkililere bildirdi. Uçak baştan aşağı arandı, böyle bir cihaz bulunamadı ve uçak seferini gerçekleştirdi.

 • Türkiye’de gündeme bir Rıza Sarraf bağlantılı bir haberle gelen Flyboard, basınçlı su püskürterek su üstünde ilerleme imkanı veren yeni nesil araçlardan biri. Franky Zapata‘nın geliştirdiği Flyboard Air ise su yerine hava kullanarak ilerliyor. Zapata bu hafta Fransa’da gerçekleştirdiği denemede deniz üstünde 50 metre yükselip 2 bin 252 metre yol alarak Guinness Dünya Rekoru’nu kırdı. Zapata’nın aracı 10 bin feet (3 bin 48 metre) yüksekliğe çıkabiliyor ve saatte 150 km hız yapabiliyor.

 • Cömert ol, daha fazla soru sor, kalkınca yatağını düzelt, gülümse, daha fazla ‘hayır’ de, takviminde ‘düşünmek’ için zaman ayır… Bunlar mutlu bir hayat için 20 tavsiyeden birkaçı.
 • Dünyanın en büyük Apple Müzesi Çekya’nın Başkenti Prag’da kapılarını açtı. Sergilenenler arasında aksesuarlar, bilgisayarlar, kıyafetler, fotoğraflar; hatta Apple logolu gözlükler yer alıyor.

apple-museum

Gelişmeler devam ediyor! Sıradaki sayfaya aşağıdan geçebilirsiniz.

6 Yorum

 • elinize sağlık
  bu dijital sticker fikri iyi hoş ama ben daha önceden burada gördüğüm little printer daha çok hoşuma gitmişti.
  şimdi baktımda little printer ın üreticisi kapanalı çok olmuş :(

 • Geleceğe mesaj internet paketlerini yetiremeyenler için iyi ama cevap almanın zorunlu olduğu mesajlarda sorun olabilir. :) (İnternet paketim kısıtlı olduğu için uygulamanın ayrıntısına bakamadım. Tahminen yorumladım. :)) lego işi de tam hayalimdeki iş ama linkedndeki ilanlar hep Amerika. (Sitedeki linkte sorun var yada benim telde) alsalar giderim de orada da o kadar işsizlik varken beni almazlar. Bisiklete takılan aparatta iyiymiş. 32km muazzam rakam. Dünyayı bisikletle gezen milli gezginimiz Gürkan Genç’ e alıp bir tane gönderilebilir ya da diyelim de sponsor olsunlar. :)

 • Sanal gerçeklik sistemlerinin göz sağlığı açısından muhtemel zararlarını düşündükçe çocuğa kesinlikle takılmaması gerektiğini düşünüyorum. “Uyku Vakti Hikayeleri” için iyi cesaret etmişler sanki.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği