Gökyüzünün kaykayı: Flyboard Air

Su ile çalışan sırt roketi Flyboard’un üreticisi Zapata Racing şimdi de uçan kaykaya benzeyen tek kişilik hava aracı Flyboard Air’i üretti.

Geleceğe Dönüş filminin 2015’e dair öngörülerini gerçekleştirebilmek için canla başla mücadele eden mühendisler geçtiğimiz yılı uçan kaykay (hoverboard) üretmeye çalışarak geçirdi. Bazı başarısız ve az başarılı denemeler olduysa da uçan kaykaylara geçtiğimiz yıl içinde erişemedik. Ancak çalışmalar 2015’le birlikte sona ermedi.

Franky Zapata eski bir dünya jetski şampiyonu. Daha önceden ürettiği Flyboard ve Hoverboard ZR gibi ürünlerini görmüş olabilirsiniz. Zapata Racing adlı şirketin sahibi olan Franky Zapata bu kez uçan kaykaya en yakın ürünü üretti. Zapata’nın Flyboard Air adını verdiği ürün yere güçlü bir şekilde hava üfleyerek havada kalabiliyor. Prensip olarak bir kaykaydan çok bir sırt roketini (jet pack) andıran cihaz yerden 10 metre kadar yüksekte çalışıyor.

Videoda ortalama 10-20 metre yükseklikte kullanıldığı görülse de Flyboard Air 3 kilometre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. Tabii bu kadar güvenliksiz bir araçla o yüksekliğe çıkmayı ister misiniz? Orası size kalmış. Tek seferde 10 dakika boyunca havada kalabilen cihaz saatte 150 km hıza ulaşabiliyor. Yani evinizle işinizin arası 25 kilometreden azsa her gün işe Flyboard Air ile gidip gelebilirsiniz. Drone’ların bile hangi kategoriye sokulacağına tam olarak karar verilememişken Flyboard Air ile seyahatiniz yüzünden ne gibi bir ceza alırsınız bilinmez.

Zapata Racing’in ürettiği diğer ürünlerin aksine Flyboard Air sadece su üzerinde çalışmıyor. Ancak yumuşak bir iniş istiyorsanız ürünü su üzerinde kullanmanız tavsiye ediliyor.

Çizgi roman kahramanı Örümcek Adam’ın düşmanlarından Green Goblin tarafından kullanılan Goblin Glider‘a benzeyen Flyboard Air aslında bu şekilde uçmanızı sağlayan ilk ürün değil. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Jetpack Havacılık, ürettiği sırt roketini, New York’taki Özgürlük Anıtı’nın çevresinde uçarak tanıtmıştı. Avurstralya’lı işadamı David Mayman’in ürettiği ve tanıtımını yaptığı ürün Flyboard Air ile aynı prensibe göre çalışıyor.

Haber sitesi Gizmag’de Flyboard Air ile ilgili yazılan makalede adından söz edilen ve bir yarışma düzenlemesi önerilen David Mayman bu teklife siteye yaptığı bir yorumla karşılık verdi. Zapata’ya sadece bir saatlik mesafede olduğunu belirten Mayman yarışmaya hazır olduğunu belirtti. Eğer iki taraf anlaşırsa önümüzdeki günlerde dünyanın ilk bireysel hava aracı yarışını görebiliriz.3 yanıt

  1. CABBAR avatarı
    CABBAR

    Flyboart almaya çalışana nasıl yardımcı oluyorsunuz?cevabınızı en kusa sürede bekliyorum

Yorumunuz: