Fransız mucit Manş denizini hoverboard ile geçmeyi deneyecek

Franky Zapata, Perşembe günü hoverboard ile Manş Denizi'ni geçecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Flyboard Air‘ın mucidi Franky Zapata, Britanya ile Fransa arasında gerçekleştirilen ilk uçak seferinin 110. yıl dönümü şerefine Manş Denizi’ni hoverboard ile geçmeyi planladığını açıkladı. Zapata, yolculuğun saatte 140 km hızla 20 dakika tamamlanacağını söylüyor. Bu yolculuk Fransız mucit için epeyce zorlu olacak çünkü Zapata geçmişte yaptığı bir açıklamada, hoverboard’un üzerinde durabilmek için bile 50-100 saat kadar pratik yapmak gerektiğini söylemişti.

Yakın zamanda The Parisien gazetesine açıklama yapan Zapata, en son uçuş denemesinde (Bastille Günü‘nde kalabalık bir grubun üzerinden uçarak gösteri yapmıştı) hoverboard’un kapasitesinin sadece yüzde 3 kadarını kullanabildiğini söylemişti. Zapata’ya göre Manş denizi geçişinde başarılı olabilme ihtimali yüzde 30 civarında.

Hoverboard’da her biri 250 beygirgücünde beş adet turbo motor var. Makine üç ayrı parçadan oluşuyor: binilen tahta, elde tutulan uzaktan kumanda ve Zapata’nın sırtığına taktığı yakıt deposu. Hoverboard tek seferde 10 dakika civarında uçabildiği için Zapata’nın yolun yarısında durup yakıt alması gerekecek. Geçiş esnasında nereden yakıt alacağı şimdilik muamma. İki seçenek var; ya karaya inip yakıt alacak ya da hareket halindeyken yakıt doldurmaya çalışacak.

Askeriyede kullanılabilir

Zapata 2016 yılında hoverboard ile 2 bin 252 metre uçarak hoverboard uçuşu rekoru kırmıştı. Ancak yaklaşık 35 kilometre sürecek Manş denizi uçuşu bundan on kat daha uzun olacak. Önceki denemelerinden bazılarında denize düşen Zapata, hoverboard’un tüm elektroniği bozmuştu ancak kendisi ciddi bir zarar görmemişti. Hoverboard ileride askeriye tarafından kullanılan bir araca dönüşebilir. The Guardian‘ın haberine göre Fransız silahlı kuvvetleri, bu teknolojiyle ilgilendiklerini daha önceden belirtmişti. Ayrıca Fransız Hükumet Savunma ve Tedarik Dairesi, hoverboard’u geliştirmesi için Zapata’ya 1,3 milyon Euro hibe vermişti.

Kaynak: The Verge

Flyboard Air'ın mucidi Franky Zapata, Britanya ile Fransa arasında gerçekleştirilen ilk uçak seferinin 110. yıl dönümü şerefine Manş Denizi'ni hoverboard ile geçmeyi planladığını açıkladı. Yaklaşık 35 kilometre uçması gereken Zapata, yolculuğun saatte 140 km hızla 20 dakika tamamlanacağını söylüyor. Yolculuğun başarılı olma ihtimalini ise yüzde 30 civarında görüyor. Zapata 2016 yılında hoverboard ile 2 bin 252 metre uçarak hoverboard uçuşu rekoru kırmıştı. Ancak Manş denizi uçuşu bundan on kat daha uzun olacak.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği