Dört yazardan dört kıyamet senaryosu

Geçtiğimiz bir yıl içerisinde birbirinden farklı dört ayrı kitapta dünyanın sonunun nasıl geleceği anlatıldı. Popüler konular iklim değişikliği ve hastalık.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kıyamet ve felaket senaryoları korkutucu olduğu kadar ilgi çekici de olmuştur. Bu öngörülerde insanlık genellikle yok olmaktan son anda kurtulur ve(ya) küllerinden yeniden doğar. Bu yeniden doğuşun ardından kurulacak yeni düzen ise tamamen yazarın yaratıcılığıyla belirlenir. Kimi zaman bu yeni toplum uyum içinde yaşarken, çoğunlukla felaket sonrası elde kalan az sayıda doğal kaynağı paylaşamayan ve bunun üzerinde kavga eden insanların hikayesi anlatılır.

Eski dönemlerde olduğu gibi, günümüzde de bu tarz hikayeler ilgiyle takip ediliyor. Son bir yıl içerisinde çıkan dört farklı bilim kurgu kitabı da bu felaketin nasıl başımıza geleceğine dair farklı bir bakış açıları sunuyor:

İklim değişikliği ile, yavaşça

Geçtiğimiz yaz piyasaya çıkan, Paolo Bacigalupi’nin The Water Knife (Su Bıçağı) adlı kitabı, dünyanın sonunun iklim değişikliği ve kuraklık ile geleceğini düşünenlerden. ABD’nin Arizona ve Nevada gibi kurak eyaletlerinde geçen hikaye, iklim değişikliği ile birlikte toplumun çökmeye başlamasını konu alıyor. Texas ve Arizona gibi eyaletlerde suyun tamamen bitmesi ile şehir devletleri halinde yaşamaya başlayan gruplar, son su kaynaklarından birisi olan Colorado nehri üzerinde mücadele etmeye başlıyor. Kitap, insanların git gide acımasızlaştıkları bir gelecek resmediyor.

Hastalıkla, birdenbire

Yine geçtiğimiz yaz piyasaya çıkan Station Eleven (İstasyon On Bir), felaketin kendisinden çok yeniden yapılanma sürecini konu alıyor. Emily St. John Mendel’in eserinde, bir hastalık yüzünden birdenbire yıkılan medeniyetten geriye kalan insanlar göçebe ve avcı bir hayat sürerken, bir grup arkadaş da geriye kalan yerleşim yerlerini dolaşıp Shakespeare’in oyunlarını canlandırıyor. Bu roman, yaşanan felaketi insanlığın sonu olarak görmek yerine, insanların aşıp yaşama kaldığı yerden devam ettiği bir engel olarak göstermesi bakımından diğerlerinden ayrılıyor.

İklim değişikliğiyle, birdenbire

Monica Byrne’ın yazdığı The Girl in the Road (Yoldaki Kız), iklim değişikliği sonrasına The Water Knife’a göre daha daha umutlu bakıyor. Geleceğin bu versiyonunda, 21. yüzyılın sonlarına doğru gerçekleşen teknolojik gelişmeler sonucunda insanoğlu iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden korunmayı başarıyor. Hatta Hindistan gibi teknoloji sektörüne önem veren ülkeler tüm dünyada bir inovasyon ağı kurarak, dünyanın 20. yüzyılın getirdiği zararın etkilerinden korunmasına yardımcı oluyor.

Hastalıkla, yavaşça

Carola Dibbell’in The Only Ones (Geriye Kalanlar) adlı romanı Station Eleven’a göre çok daha farklı bir hastalık felaketi tasarlıyor. Bu dünyada patojenler bir kerede insanlığın yüzde 99’unu yok etmek yerine defalarca saldırıp her seferinde onlarca, yüzlerce hatta bazen milyonlarca insanı yok ediyor. Bu senaryo hem oldukça yıkıcı hem de her şey çok daha çirkinleşiyor. Hikayeye göre genetik olarak en üst seviyede olan ve hastalıklardan etkilenmeyen ‘hardies’ adı verilen insanlar, üstün genleri için avlanıp kullanılıyorlar.

Tarihin her döneminde popüler olan felaket hikayeleri günümüzde de ilgiyle takip ediliyor. Son dönemde çıkan başarılı örnekler de okunmaya değer. Günümüzün popüler felaketleri iklim değişikliği ve salgın hastalıklar. Zaten gerçek hayattaki gelişmelere göre en muhtemel senaryolar da bunlar gibi görünüyor.

2 Yorum

  • After The End: Recent Apocalypses isimli kitapta tüm bu kısa hikayeler ve fazlası yer alıyor, meraklılarına tavsiye ederim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği