Kıyamete 2,5 dakika kaldı

Dünyanın sonunu işaret eden teorik Kıyamet Günü Saati 30 saniye ileriye alındı. Buna göre dünyanın yok olmasına sadece iki buçuk dakika var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından, atom bombalarının kullanıldığı bir savaşın daha yaşanması durumunda dünyanın sonunun gelebileceğine dair inancın göstergesi olarak, Bulletin of the Atomic Scientists dergisi yöneticileri tarafından Kıyamet Günü Saati adlı teorik bir saat hazırlandı. 1947 yılında ilk kez oluşturulduğunda gece yarısına 7 dakika kaldığını gösteren saat yıllar içinde dünya siyasetindeki gelişmelere göre ileri ya da geri alındı.

2017 yılı için açıklama yapan yöneticiler, saatin 30 saniye daha ileriye alındığını açıkladı. Böylece gece yarısına sadece 2 buçuk dakika kaldı. Değişikliğin sebebi olarak, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın nükleer silahlar ve ilkim değişikliğine dair yaptığı açıklamalar ve dünyanın bu tehditlere karşı takındığı kayıtsız tutum gösterildi. Ayrıca dünya genelinde artan milliyetçi yaklaşımlar da yeni savaşların ortaya çıkmasına yol açabileceği gerekçesiyle, insanlığa dair bir tehdit olarak gösterildi.

Dünya liderleri göreve çağrıldı

Yapılan açıklamada “Kıyamet Günü Saati’nin 70’inci yıl dönümünde yapacağımız açıklamalar, her zamankinden daha acil görünüyor çünkü güvenilir bilgi kaynaklarına karşı saldırılar arttı, yalan haberler daha sık görülmeye başladı, ABD Başkanı tarafından, nükleer silahlar ve iklim değişikliği hakkında sarf edilen sözler genellikle saygısız ve pervasızdı.” denildi.

Yönetimin açıklamasında, dünya liderlerinin atacağı bazı adımlarla nükleer silahlar ve iklim tehditlerinin etkisinin azaltılabileceği belirtildi. Açıklamada erişilen sonuçlar şu şekildeydi: “Son iki yılda, Kıyamet Günü Saati’nin yelkovanı saat başına 3 dakika kalmış bir şekilde duruyordu. 1980’lerden bu yana gece yarısına ilk kez bu kadar yaklaştık. En son iki açıklamada ifade edildiği gibi, küresel bir felaketin başımıza gelme olasılığı oldukça yüksek ve felaket riskini azaltmak için yapılacak müdahaleler çok çabuk bir şekilde gelmeli. Gece yarısına sadece iki buçuk dakika kaldı ve saat işlemeye devam ediyor. Küresel tehlike artıyor. Akıllı yöneticilerin bir an önce harekete geçmesi ve insanlığı uçurumun kenarından uzaklaştırması gerekiyor. Bunu gerçekleştiremezlerse, vatandaşların öne çıkarak onlara yol göstermesi gerekiyor.”

Kaynak: The Bulletin

Dünyanın sonunu işaret eden teorik Kıyamet Günü Saati ileriye alındı. 2017 yılı için açıklama yapan yöneticiler, saatin 30 saniye daha ileriye alındığını açıkladı. Böylece gece yarısına sadece 2 buçuk dakika kaldı. Değişikliğin sebebi olarak, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın nükleer silahlar ve ilkim değişikliğine dair yaptığı açıklamalar ve dünyanın bu tehditlere karşı takındığı kayıtsız tutum gösterildi. Ayrıca dünya genelinde artan milliyetçi yaklaşımlar da yeni savaşların ortaya çıkmasına yol açabileceği gerekçesiyle, insanlığa dair bir tehdit olarak gösterildi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği