Yaşlılar ve engelliler için otonom tekerlekli sandalyeler

Panasonic tarafından geliştirilen robotik elektrikli tekerlekli sandalyeler, fiziksel engelli yolcular tarafından Tokyo, Haneda Havalimanı'nda kullanılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Fiziksel engelli yolcular, Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Haneda Havalimanı‘nda artık çok daha etkili bir şekilde hareket edebilecek. Panasonic tarafından geliştirilen robotik elektrikli tekerlekli sandalyeler yakında havalimanını daha erişilebilir kılma planının bir parçası olarak kullanılmaya başlayacak.

Tekerlekli sandalyeleri kullanan yolcular, gitmek istedikleri noktayı akıllı telefonlarındaki bir uygulamayla seçecek. Kullandıkları tekerlekli sandalye bu komutu anlayarak hedefe ulaşılabilecek en kısa yolu tespit edecek. Sandalye diğer yolcuların ve onların bagajlarının arasından geçerek engelli yolcuları ulaşmak istedikleri noktaya en kısa sürede ulaştıracak.

Robotik sandalyeler diğer kişilerle ve nesnelerle çarpışmamak için algılayıcılardan faydalanacak. Sandalyeler konvoy halinde de hareket edebilecek. Böylece aileler birbirinden ayrılmak zorunda kalmayacak ve grubun üyelerinin kaybolmasının önüne geçilecek. Bu günlerde kullanılmaya başlayan bu teknoloji Mart 2018’e kadar test edilecek. Daha sonra yeni program herkesin kullanımına sunulacak.

Kaynak: PSFK

Fiziksel engelli yolcular, Tokyo'da bulunan Haneda Havalimanı'nda artık çok daha etkili bir şekilde hareket edebilecek. Panasonic tarafından geliştirilen robotik elektrikli tekerlekli sandalyeler yakında havalimanını daha erişilebilir kılma planının bir parçası olarak kullanılmaya başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği