iBot geri dönüyor

1990’larda üretilen ancak yüksek fiyatı sebebiyle fazla alıcı bulamayan iBot akülü tekerlekli sandalye Toyota işbirliğiyle tekrar üretilecek.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

(Lansman öncesindeki kod adı) ‘Ginger’ olarak da bilinen kişisel taşıma aracı Segway‘in mucidi Dean Kamen, Toyota ile işbirliği yaparak engelliler için geliştirilen en etkileyici taşıma araçlarından biri olan iBot’u geri getirmeye hazırlanıyor.

iBot 1990’larda engelli kullanıcıların merdiven çıkmasını, kendilerini ayakta duran birinin göz hizasına yükseltebilmesini ve düz olmayan yüzeylerde ilerleyebilmesini sağlayan yenilikçi bir tekerlekli sandalye olarak ortaya çıkmıştı. Ancak cihaz 25 bin dolarlık fiyatı sebebiyle çok fazla alıcı bulamadı ve 2009’da üretimi durduruldu.

Cumartesi günü Toyota’nın resmi websitesinde yayınlanan açıklama ile, Kamen’ın Deka Research adlı şirketiyle yeni nesil iBot’un üretilmesi için anlaşma sağlandığı duyuruldu.

Açıklama ile birlikte yayınlanan videoda Kamen’ın bir iBot kullanırken cihazın özelliklerini anlattığı görülüyor. Toyota Motor Kuzey Amerika yöneticilerinden Osamu ‘Simon’ Nagata, Toyota’nın websitesinde yayınlanan açıklamada “Şirketimiz her zaman tüm insanların ulaşımı ile yakından ilgilenmiştir. Özel ihtiyaçları bulunan yetişkinlerin iyi yaşamasına ve hem yetenekleri hem de deneyimleriyle dünyaya katkıda bulunmalarına yardımcı olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Toyota Deka’nın denge teknolojisinin diğer tıbbi rehabilitasyon ve terapi cihazlarında kullanımının da patentini alacak. Yeni iBot’un fiyatı ya da çıkış tarihine dair herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçmişte cihazın yüksek fiyatının satış için problem oluşturduğu düşünülerek yeni cihazın daha ucuza satılacağı tahmin ediliyor.

ibot

iBot engellilerin merdiven çıkabilmesini ve düz olmayan yüzeylerde gidebilmesini sağlayan bir akülü tekerlekli sandalye. Bir dönem gündemde epey ses getiren iki tekerlekli araç Segway’in mucidi Dean Kamen, daha önce üretimini durdurduğu bu aracı yeniden üretmek için Toyota ile anlaştı.Yorumunuz: