Hyundai’nin yürüyen aracı: Elevate

Hyundai'nin geliştirdiği Elevate UMV adlı konsept araç, arama kurtarma ekiplerinin en zorlu zeminlerde bile ilerleyebilmesine imkan sağlamayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Doğal afetlerde yardıma ihtiyacı olan kişilere mümkün olduğunca hızlı ulaşmak, mümkün olduğunca fazla insanı kurtarmak için önemli. Ancak bölgedeki yollar, köprüler ve diğer altyapılar afetten zarar gördüyse, afetzedelere ulaşma görev çok daha zorlu bir hale geliyor. Hyundai’nin CRADLE departmanı tarafından geliştirilen Elevate UMV adlı konsept araç, afetlere müdahale eden görevlilerin en zorlu zeminlerde bile ilerleyebilmesine imkan sağlamayı amaçlıyor. Aracın her bir tekeri, dışa doğru uzanan bir bacak gibi uzatılabiliyor ve araç tekerlekleri ile ilerleyemediği noktalarda yürüyebiliyor. Filmlerde ulaşılması zor yerlere giden maceracıların araçlarından inip “Bu noktadan sonra katırlarla/develerle devam edeceğiz” repliğini defalarca duymuş olabilirsiniz. Hyundai Elevate UMV gibi bir araç sayesinde artık bu replik tarihe karışacak.

Modüler elektrikli araç platformu üzerine inşa edilen Elevate, üstteki kabin bölümünün değiştirilmesiyle, deprem, fırtına, çığ ve tsunami gibi farklı acil durumlarda hizmet verebiliyor. Her bir bacağın 5 derecelik hareket alanı ve kendine ait bir motoru var. Böylece araç 1 ya da 2 tekeri havada kalsa bile hareket etmeye devam edebiliyor. Eğer araç hiçbir şekilde sürülemeyecek durumdaysa tekerlekleri olduğu konumda dondurarak yıkıntıların üzerinden yürüyebiliyor. Aracın sürüngen ya da memeli gibi yürümek için farklı ayarları bulunuyor. 1,5 metrelik tümsekler ya da 1,5 metre genişliğinde boşluklar araç için sorun teşkil etmiyor. İlk yardım ekipleri felaket bölgesinden çıktığında, Elevate’in bacakları yine kabinin altına girerek normal sürüş pozisyonuna geri dönüyor.

Farklı kullanımlar mümkün

Platformun gelecekteki uygulamaları, acil durumlar müdahale etmenin de ötesine geçebilir. Hyundai Başkan Yardımcısı ve Hyundai CRADLE Başkanı John Suh “Bu teknoloji acil durumların çok daha ötesine ulaşabilir. Tekerlekli sandalye rampası olmayan bölgelere gitmek isteyen engelli kişiler için otonom Hyundai Elevate kapıya kadar gelip kabinini giriş seviyesine göre ayarlayabilir ve tekerlekli sandalyenin kabine girişini kolaylaştırabilir. İhtimaller sınırsız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Engadget

Doğal afetlerde yardıma ihtiyacı olan kişilere mümkün olduğunca hızlı ulaşmak, mümkün olduğunca fazla insanı kurtarmak için önemli. Ancak bölgedeki yollar, köprüler ve diğer altyapılar afetten zarar gördüyse, afetzedelere ulaşma görev çok daha zorlu bir hale geliyor. Hyundai'nin CRADLE departmanı tarafından geliştirilen Elevate UMV adlı konsept araç, afetlere müdahale eden görevlilerin en zorlu zeminlerde bile ilerleyebilmesine imkan sağlamayı amaçlıyor. Aracın her bir tekeri, dışa doğru uzanan bir bacak gibi uzatılabiliyor ve araç tekerlekleri ile ilerleyemediği noktalarda yürüyebiliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği