CES 2019’dan ‘ulaşım aracı’ manzaraları

Her yıl birbirinden ilginç konseptlerle karşılaştığımız Tüketici Elektronikleri Fuarı bu yıl da çarpıcı konsept ve araçlara ev sahipliği yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl Ocak ayında düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı (CES), bu yıl da dünyanın en büyük ulaşım kanalları olan hava, kara ve su ulaşımı konseptlerine ve araçlarına ev sahipliği yaptı. New Atlas, fuarda öne çıkan kara, deniz ve hava araç konseptlerini derleyen bir galeri hazırladı.

Kara araçları

CES 2019’da en iyi temsil edilen ulaşım aracı kara araçlarıydı. En çok dikkat çeken konseptlerden biri, Hyundai Elevate yürüyen araba oldu. Bu araç neredeyse geçilmez olan arazilerde çalışan acil servis çalışanlarına yardım etme potansiyeline sahip. Geleneksel arabaların aksine Hyundai Elevate, robotik bacaklara bağlı motorlu tekerlekler kullanarak yuvarlanabiliyor, adım atabiliyor, yürüyüp tırmanabiliyor. Fuarda dikkat çeken konseptlerden bir diğeri de Japon girişimi AEV Mobility’nin modüler robotik araç konseptiydi. İkili kayar kapı ile dikkat çeken bu aracın araç paylaşım taksisinden tıbbi kurtarma aracına kadar çok farklı kullanım şekli olması mümkün.

Deniz araçları

Fuarda gösterilen deniz araçlarının sayısı azdı ve en fazla öne çıkan konsept Furrion Adonis oldu. Bu akıllı yat, Alexa benzeri bir kişisel asistan sistemiyle çalışıyor. Bu sistem lüks seyahat tecrübesi, tek bir ses komutuyla haberleri ve yolculuk güncellemelerini almak için tasarlandı. Furrion Adonis şimdilik sadece denizde kullanılması üzere düşünülse de ileride ev ve karavan tipi evler dahil olmak üzere diğer pek çok alana uyarlanabilir.

Hava araçları

Fuarın dikkat çeken, göz alıcı araçlarından biri de hava aracı olan Bell Nexus idi. Bu hava taksisi konsepti, altı tane hibrit motor kullanarak havalanma ve dikey şekilde iniş yapma işlemlerini gerçekleştiriyor. Bu aracın A noktasından B noktasına yolcu taşıyabilir hale gelmesine daha uzun yıllar var ancak gerçek boyutlu Nexus modeline bakmak bile insanda hayranlık uyandırıyor.

Bunlar fuarın öne çıkan araç konseptleri olsa da, oyun konsoluyla kontrol edilen araba kokpitinden altı haneli rakamlara satılan akıllı bisiklete kadar birçok farklı konsepte buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: New Atlas

Bu yılın Tüketici Elektronikleri Fuarı’nda (CES) çeşitli kara, hava ve deniz aracı konseptlerini gördük. Yürüyen araba Hyundai Elevate, hava aracı Bell Nexus ve deniz seyahati tecrübesini dönüştürme potansiyeline sahip Furrion Adonis gibi konseptler fuarın en çok ilgi geçen konseptleri arasında sayılabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği