Haftanın Özeti: 127

27 Mart – 2 Nisan 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

[alert type=blue ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 6 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait bağlantıları sayfa sonunda bulabilirsiniz.[/alert]

Genel Gündem

Pazar günü yapılan açıklamaya göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Meksika’daki bir hapishaneden 29 mahkum tünel kazarak kaçtı.[/inlinetweet] Yetkililer 14’ünün hala yakalanamadığını belirtti. 1940’larda inşa edilen hapishanenin modasının geçmiş bir güvenlik sistemine ve birçok güvenlik zafiyetine sahip olduğu belirtiliyor. Mevzu bahis tünel Cumartesi günü betonla doldurularak kapatıldı.

https://twitter.com/VoceriaSegTAM/status/845753860945842176?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dunyahalleri.com%2Fmeksika-hapishanesinden-tunelli-firar%2F

Pazar günü [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Çin göçmeni bir Parisli evinde polis tarafından vurularak öldürüldü.[/inlinetweet] Olayın ardından Fransa’da yaşayan Çinliler ayaklandı. Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri yaşananlarla ilgili Fransız mevkidaşlarıyla iletişime geçti. Olayla ilgili soruşturma başlatan Fransız Polisi Çinli vatandaşın polise saldırdığı için vurulduğu iddia edilse de şahsın olay anında evde bulunan ailesi iddiaları reddetti.

Güney Kore’nin eski Başkanı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Park Geun-hye, kendisini görevinden eden yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandı.[/inlinetweet] Suçlu bulunduğu takdirde 10 yıldan fazla hapis cezası alabileceği söylenen Park’ın halefinin seçilmesi için 9 Mayıs’ta seçim yapılacak.

Hong Kong Seçim Kurulu, 26 Mart 2017 Pazar günü yapılan seçimlerin ardından hükümete ait iki adet dizüstü bilgisayarın çalındığını bildirdi. Bilgisayarlarla birlikte 3,7 milyon kayıtlı seçmene ait nüfus ve adres bilgileri de çalınmış oldu. Veriler şifreli olduğu için erişmesi zor ancak imkansız değil. Bu verilerin bulut sistemi yerine çalınması daha kolay olan dizüstü bilgisayarda depolanmış olması halk ve hukukçular tarafından sert tepkilerle karşılandı.

Breaking: Hong Kong Government loses computer with data of all registered voters
byu/thepostmanpat inHongKong

İngiltere ve ABD tarafından yürürlüğe sokulan elektronik yasağının, iPad görünümlü bombalar ile uçaklara patlayıcı bindirilmesine dair bir komplonun keşfedilmesi ile uygulandığı söyleniyor. İngiltere’nin altı, ABD’nin sekiz ülkeye uygulanmasını talep ettiği yasak, Türkiye’yi de kapsıyor. Daha önceleri iç çamaşırı ya da ayakkabı içinde kabine taşınmaya çalışılan patlayıcıların artık elektronik cihaz görünümlü kamuflaj ile kabinlere sokulacağından korkuluyor (yine de bunlar uygulama adına pek inandırıcı gelmiyor).

Bazı listeler var ki eksik olmuyoruz.

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi Psikoloji Profesörü Anne McLaughlin yalan haberlerin ve komplo teorilerinin internette kolayca yayılabilmesinin, bilimsel gerçeklere inananlar için cesaret kırıcı olmaması gerektiğini söylüyor. McLaughlin’e göre sözdebilim aslında geçmişte olduğundan daha yaygın değil. İnsanların farklı olaylar arasında bağlantı kurmaya eğilimli olduğunu söyleyen profesör olayların gerçekle bağlantılı olmamasının insanları bu şekilde düşünmekten alıkoy(a)madığını ifade ediyor.

Bu yanlış bağlantılar ile mücadele etmenin bir yöntemi ise eleştirel düşünce.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Amazon’un Kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, dünyanın ‘en zengin’ ikinci kişisi oldu.[/inlinetweet] Elbette listenin başında Bill Gates var.

Amazon’un Ortadoğulu e-ticaret sitesi souq.com’u satın almasıyla birlikte yükselen hisseleri Bezos’a 1 günde yaklaşık 1.5 milyon Dolar kazandırdı.

Fransa’daki Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından düzenlenecek NanoCar, dünyanın en küçük otomobil yarışı. Moleküler boyuttaki araçlar, 28-29 Nisan 2017 tarihleri arasında Toulouse‘da, nano boyutlu parkurlarda yarışacak. Yarışı çıplak gözle izlemek elbette mümkün değil, ancak CNRS’te yer alacak mikroskoplar etkinliğin izlenebilmesini sağlayacak. Bir kereye mahsus gerçekleşecek olan yarış, nanocar-race.cnrs.fr ve NanoCar Race YouTube kanalından izlenebilecek. Yarışın esas amacı, moleküler makinelerin gözlemine ve kontrolüne dair araştırmaları geliştirmek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Dünyanın en büyük dinozor ayak izi Kuzey Avusturalya’daki Dampier Yarımadası’nda bulundu.[/inlinetweet] 1,7 metre büyüklüğünde olan tarihöncesi ayak izinin Sauropoda türü bir dinozora ait olduğu söyleniyor.

Ayrıca bölgede 21 farklı dinozor türüne ait 140 milyon yıllık başka izlere de rastlandı.

Felaket korkusuyla yeraltı depolarında konserve kutularında yiyecekler biriktirenler genellikle problemli kişiler olduklarına dair kötü bir üne sahipler. Ancak bu alanda paranoya sahibi olanların önemli bir kısmı çok varlıklı ve nüfuzlu. Bir dağın yamacına açılmış mağara şeklindeki yapılar ya da yeraltına gömülmüş tesisler, yüksek teknolojinin sunduğu her türlü imkandan faydalanıyor. Bu tesislerde kullanılan teknolojiler şu şekilde:

 • Son teknoloji ürünü güvenlik sistemleri.
 • Geçilmez duvarlar.
 • Tohum bankaları ve DNA kasaları.
 • Hidroponik ve akuakültür bahçeleri.
 • Otonom yenilenebilir enerji.
 • Araçlar.
 • LED ışıklandırma ve televizyonlar.
 • Tam donanımlı tıbbi tesis.
 • Su arıtma tesisleri.
 • Lüks imkanlar.
Olası bir felaketten korunmak amacıyla hazırlanmış milyar Dolarlık mega yapılar dünyanın dört bir yanında bulunabiliyor.

Yapılan yeni bir çalışmayla bireylerin ölümden ne kadar korktukları incelendi. Sonuçlara göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ölümden en az korkanlar ateistler ve aşırı dindarlar.[/inlinetweet] Dinin ölümle ilgili pozitif veya negatif bir etkisi olduğu konusunda tahminde bulunmak yerine bu ilişkinin nasıl bir şekil aldığını inceleyen araştırmacılar bunun ters bir U şekli ortaya çıkardığını ifade ediyor.

Araştırmanın başında dindarların, ateistlerden daha az korkuyor olması bekleniyordu.

Aralık ayında aramızdan ayrılan şarkıcı [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]George Michael, ölümünden 3 ay sonra sade bir törenle toprağa verildi.[/inlinetweet] Cenaze töreninin ardından şarkıcının ailesi, hayranlarına sevgi ve destek mesajları için teşekkür etti.

Fotoğraf: Getty Images

Geçtiğimiz yıl Güney Afrika’da satışa sunulan dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi Black Insomnia, Amazon üzerinden ABD pazarına da girdi. Müşterilerine durumun ciddiyetini anlatmak isteyen şirket, ‘dünyanın en sert kahvesi’ unvanını bilimsel verilerle doğruluyor. Tüketici ürünlerinin iddialarını doğrulama konusunda dünya lideri olan SGS, Black Insomnia’nın kilogram başına 17,5 gram kafein ile açık ara birinci olduğunu ortaya koydu.

Diğer kahvelerden Death Wish 13,2 Wodfee ise 13,8 gramlık oranlarıyla Black Insomnia’nın gerisinde kaldı.

Psychology and Aging dergisinde yayınlanan araştırmaya göre çocukluk ve yaşlılıkta tamamen farklı iki insanız. 1950 yılında İskoçya’da yapılan 14 yaşındaki bin 208 çocuğun katıldığı bir anketle başlayan çalışma, 63 yıl sonra aynı ankete katılmış olan 174 kişi ile devam etti. Yapılan testin sonucunda araştırmacılar elde ettiği bilgileri 63 yıl önceki çalışma ile karşılaştırdıklarında kişilerin arasında dikkat çeken bir ilişki bulamadılar.

Endonezya’nın [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Sulawesi Adası’nda yakalanan bir pitonun içinden bir süredir kayıp bir çiftçi çıktı.[/inlinetweet] Akbar isimli genci ararken karşılaştıkları 7 metrelik pitondan şüphelenen polis yılanın içini açınca kayıp gencin cansız bedeni ile karşılaştı (UYARI: Görüntüler bazı okuyucularımız için rahatsız edici olabilir).

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren bitişik eğik el yazısına son verileceğini, yerine dik temel harfler kullanılacağını açıkladı. Yıllarca süren sıkıntılı eğik el yazısının tarih olması şaşırttı. Akıllara ilk gelen soru “Peki Güzel Yazma ve Konuşma dersleri ne olacak?” idi. 

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.


Bir yanıt

Yorumunuz: