Dünyanın en sert kahvesi: Black Insomnia

Geçtiğimiz yıl Güney Afrika'da satışa sunulan Black Insomnia adlı dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi, Amazon üzerinden ABD pazarına da girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl Güney Afrika’da satışa sunulan Black Insomnia adlı dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi, Amazon üzerinden ABD pazarına da girdi. Müşterilerine durumun ciddiyetini anlatmak isteyen şirket, ‘dünyanın en sert kahvesi’ unvanını bilimsel verilerle doğruluyor. Black Insomnia’nın üreticisi Sean Kristafor, mümkün olan en yüksek kafein oranına ulaşmak için Güney Afrika’nın en iyi baristalarından Gerald Charles ile çalıştı.

Starbucks’tan üç kat daha sert

Gerçekleştirilecek testler için Black Insomnia, rakiplerinin kahvelerini ve kendi ürününü İsviçreli SGS laboratuvarına gönderdi. Tüketici ürünlerinin iddialarını doğrulama konusunda dünya lideri olan SGS ürünleri inceledi ve Black Insomnia’nın kilogram başına 17,5 gram kafein ile açık ara birinci olduğunu ortaya koydu. Bir zamanlar bu alanda ilk sırada olarak bilinen Death Wish adlı kahve kilogram başına 13,2 gramlık kafein oranıyla Black Insomnia’nın gerisinde kaldı. Dünyanın en sert kahvesi olduğunu iddia eden bir başka ürün WodFee de sadece 13,8 gramlık kafein oranıyla Black Insomnia’nın uzağında kaldı. Karşılaştırmak için, Starbucks’tan alacağınız koyu kahvelerin kafein oranının kilogramda 5 ila 6 gram olduğunu bilmekte fayda var. Yani Black Insomnia bu kahvelerden üç kat daha sert.

Black Insomnia ekibi, laboratuvar testleri de olsa bu tartışmanın bu kadar kolay bitmeyeceğini biliyor. Şu anda bile Amazon üzerinde dokuz adet şirket en fazla kafein barındıran kahveleri sattığını iddia ediyor. Laboratuvar testlerinin bir amacı da bu yarışta öne çıkabilmek. Şirket Black Insomnia’nın kafein değerlerinin aslında daha yüksek olduğunu ancak tüketicilerin hayatta kalabilmesi adına oranın düşürüldüğünü belirtiyor. Şu anda bile ürünün kafein oranları, narkotik sınırlarda geziyor. Black Insomnia, toplum sağlığı ve güvenliği açısından herhangi bir şirketin bu ürünün kafein oranlarını geçmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Kaynak: Grub Street

Geçtiğimiz yıl Güney Afrika'da satışa sunulan Black Insomnia adlı dünyanın en yüksek kafeinli kahvesi, Amazon üzerinden ABD pazarına da girdi. Müşterilerine durumun ciddiyetini anlatmak isteyen şirket, 'dünyanın en sert kahvesi' unvanını bilimsel verilerle doğruluyor. Tüketici ürünlerinin iddialarını doğrulama konusunda dünya lideri olan SGS, Black Insomnia'nın kilogram başına 17,5 gram kafein ile açık ara birinci olduğunu ortaya koydu. Bu alanda yarışan diğer kahvelerden Death Wish 13,2 Wodfee ise 13,8 gramlık oranlarıyla Black Insomnia'nın oldukça gerisinde kaldı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği