Etiyopya kahvesi küresel ısınma kurbanı olacak

Bir araştırmaya göre yüzyılın sonunda Etiyopya'da kahve üretimi yapılan alanların yarısında sıcaklıkların artması sebebiyle tarım yapmak mümkün olmayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her derde deva kahve ile ilgili kötü haber: Gelecekte iklim değişikliğinden ötürü alerjileriniz daha kötü hale gelebilir, yazlığınızı su basabilir ve – şayet kahvenizi Etiyopya’dan alıyorsanız- sabahları içecek kahve bulamayabilirsiniz. Nature Plants’te yayımlanan bir araştırmaya göre yüzyılın sonunda ülkede kahve üretimi yapılan alanların yarısında sıcaklıkların artması sebebiyle tarım yapmak mümkün olmayacak. Bunun gerçekleşmesi halinde, tahmin edilenden daha büyük bir etki oluşabilir: Afrika’nın en büyük kahve üreticisi ve dünyanın en büyük beşinci kahve ithalatçısı Etiyopya’da 15 milyon kişi kahve üreterek geçimini sağlıyor.

Umut var

Arabica kahve çekirdeklerinin yetiştiği ağaçlar 15-24 ℃ gibi yumuşak sıcaklıklara ihtiyaç duyuyor. Projeksiyonlara göre ise Etiyopya’nın yüzde 40 ila 60’ını etkileyebilecek değişikliğin sonunda ülkenin daha sıcak ve kuru bir iklimi olacağını gösteriyor. Nitekim günümüzde de ülkenin hava durumunu tahmin etmek kolay değil.

Bütün bunlara rağmen enseyi karartmamak lazım; çünkü Etiyopya’nın kahve endüstrisini kurtarabilmek mümkün. Çalışmada ülkenin hazırlıklı olması için yapılması gerekenler not ediliyor. Buna göre ilk olarak, iklim değişikliğini kontrol altında tutmaya çalışmak için sera gazı emisyonlarını azaltmalı. Ayrıca gelecekte kahve yetiştirmek için daha yükseğe çıkılması gerekebilir. Hatta bunun tarımsal üretimi 4 kat artırabileceği fakat ülkenin buna hazırlıklı olması gerektiği not ifade ediliyor. 

Kaynak: Verge

Her derde deva kahve ile ilgili kötü haber: Gelecekte -şayet Etiyopya’dan kahve alırsanız- iklim değişikliğinden ötürü sabahları içecek kahve bulamayabilirsiniz. Nature Plants'te yayımlanan bir araştırmaya göre yüzyılın sonunda ülkede kahve üretimi yapılan alanların yarısında sıcaklıkların artması sebebiyle tarım yapmak mümkün olmayacak. Bunun gerçekleşmesi halinde, tahmin edilenden daha büyük bir etki oluşabilir: Afrika’nın en büyük kahve üreticisi ve dünyanın en büyük beşinci kahve ithalatçısı Etiyopya'da 15 milyon kişi kahve üreterek geçimini sağlıyor.

Etiketler:

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği